Connect with us

DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NTV-NTV Radyo ve Star TV ortak yayına katıldı

Yayınlanan

on

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV-NTV Radyo ve Star TV ortak yayınından canlı olarak kamuoyu ile paylaşılan, “Cumhurbaşkanı Özel” programına konuk oldu.

AK Parti Genel Merkezi’nden gerçekleştirilen yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahmed Arpat ile Seda Öğretir’in; yerel seçimler, Suriye’deki gelişmeler başta olmak üzere Avrupa Birliği, ABD ve Rusya ile ilişkiler, Mısır ve Venezuela’da yaşananlar karşısında uluslararası toplumun tutumu, terörle mücadele, ekonomi ve yeni askerlik sistemi, tanzim satışlar gibi konulardaki sorularını cevapladı ve değerlendirmelerde bulundu.

“LİSE DÖNEMİNDEN İTİBAREN STK’LARDA GÖREV ALDIM”

Bugün 65 yaşına giren Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğum günü dolayısıyla hazırlanan özel klipi izleyerek, klipin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Hayat serüveninin ilkokul, imam hatip orta ve lise dönemleri, üniversite öğrenim süreciyle ile siyasete giriş dönemlerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, lise döneminden itibaren STK’larda görev aldığını, üniversiteye geçtikten sonra da siyaset hayatının başladığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1985 yılında başladığı Refah Partisi il başkanlığını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olana kadar devam ettiğini hatırlatarak cezaevi sürecine kadar renkli bir hayat yaşadığını, 4,5 aylık cezaevi döneminin ardından da AK Parti’yi kurarak, 16 ayda tek başına iktidara geldiklerine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, babası ve annesinin vefatları ile evlenmesi ve çocuk sahibi olmasının hayatında dönüm noktaları olduğunu belirterek siyasi mücadelesinde de 1989 yılındaki Beyoğlu seçimlerini unutamadığını, tutanaklar üzerindeki oyunlara itirazları üzerine hakkında dava açıldığını, tutuklama kararı neticesinde bir hafta cezaevinde yattığını hatırlattı.

“SİYASETTE DAVA ADAMI OLMA ANLAYIŞI ÇOK ÖNEMLİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçim meydanları ne diyor size, seçmenin, halkın, seçime yaklaşımı nasıl?” sorusu üzerine, meydanlarda halkla buluşmaktan büyük zevk aldığına dikkati çekti

İllerdeki mitinglerin yanı sıra STK’larla toplantılar, canlı yayın programları, yurt dışı kabuller ve görüşmelerinin devam ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğum günü dolayısıyla bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev’in kendisini aradıklarını, görüşmelerinde ülkeler arasındaki ilişkileri az da olsa ele alma imkânı bulduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın da kendisini kutlamak için arayacak liderler bulunduğu, Çad Cumhurbaşkanı Idriss Deby Itno’yu Külliyede ağırlayacağı ve kanaat önderleriyle büyük bir toplantı yapacağı bilgisini verdi.

Diğer siyasi parti liderlerinin henüz sahaya inmemelerini de “Kendilerine olan güvenleri herhalde bu şekilde pek araziye çıkmalarını gerektirmiyor veyahut da kendi partilerinin içindeki birçok sıkıntıları olabilir, onları aşamamış olabilirler” sözleriyle değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kılık kırk yararak bugünlere geldiklerini, AK Parti içinde herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir siyasi partide sizlere makam verilirken, mevki verilirken her şey iyi güzel ama diyelim ki vermediler verilmediği zaman da her şey tu kaka olmaz. Yani siyasette önce bir dava adamı olma anlayışı çok önemli, eğer olamıyorsanız zaten sizinle de bir yere gidilmez, yani bu tür şeyler de maalesef oluyor” ifadesini kullandı.

AK Parti’nin örgütlenme ağının çok geniş ve sahada iyi çalıştığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhur İttifakı olarak da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile irtibatı sıkı tuttuklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin de doğum gününü kutladığını belirterek, “Bundan dolayı da kendisine ayrıca müteşekkirim. Bu da tabi bizim ne denli bir dayanışma içerisinde olduğumuzu ayrıca gösteriyor. Bu dayanışmayla da Cumhur İttifakı şu ana kadar sıkıntı olmadan yoluna devam ediyor” dedi.

“ANKETLERDE CİDDİ MANADA MANİPÜLASYON VAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti’nin Mersin’den aday göstermek istediği Burhanettin Kocamaz’ın, adaylık başvurusunun İl Seçim Kurulu tarafından geçersiz sayılmasını değerlendirmesinin istenmesi üzerine, şöyle konuştu: “Değerlendirmeyi zaten İl Seçim Kurulu yaptı ve dedi ki yani bir siyasi partiden müracaatını yapan eğer orada saati geçirmişse ki 10 dakika falan geçirdiği söyleniyor. O anda ne yapılır? Her şey kilitlenir. Bundan dolayı oradan aday olamayan, ondan sonra gelip bir başka partiden aday olamaz hükmünü verdi iş bitti. Şimdi tek şey kalıyor YSK’ya gitmek, zannediyorum şimdi de YSK’ya herhalde müracaat etmişlerdir büyük ihtimalle. Nihai karar YSK’nındır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Anketlere güvenim kalmadı” sözünün hatırlatılması üzerine, anketlerde ciddi manada manipülasyon olduğunun altını çizdi.

Beyoğlu belediye başkan adayı olduğu 1989’da bir anket ekibi kurduğunu, bu çalışmanın daha sonraki yıllar da devam ettiğini, AK Parti’nin de başarılı anketler yapan bir parti olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, farklı birkaç anket firmasıyla çalıştıklarını ancak son dönemdeki anket sonuçlarının birbirini hiç tutmadığını söyledi.

Bu seçimde marka şirketler yerine, adı duyulmamış şirketlerle çalışma yürüttüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birini diğeriyle çek ederken açık ara tutarsızlık var, o zaman diyorum sen işine bak, biz de işimize bakıyoruz. Onun için işte meydanların dili dediğim konu. Meydanlar benim için en büyük anket şu anda bu şekilde yola devam ediyorum. Ve arkadaşlarımızla da yine aynı şekilde bunun değerlendirmelerini yapıyoruz ama en büyük anket 31 Mart. 31 Mart’ta şaşmayacak bir anket var. Halkıma güveniyorum, Hakk’a güveniyorum, Rabbim inşallah bizleri mahcup etmeyecek” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN SURİYE SINIRI BOYUNCA YUVALANAN BİR TERÖR ÖRGÜTÜ VAR”

“31 Mart bir beka seçimi midir?” sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, beka sorunun sadece genel seçimlerle değerlendirmenin yanlış olacağını, yerelde de beka sorununun söz konusu olduğunu bu nedenle 31 Mart yerel seçimlerini hafife alamayacaklarını vurguladı.

Türkiye’nin Suriye sınırı boyunca yuvalanan bir terör örgütü bulunduğuna, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün Türkiye’de yaşandığına, Güneydoğu’daki şehirlerde terör örgütünün çukurlar kazdığına atıfta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizin bu ülkeyi bölmeye, parçalamaya hakkınız yok. Çukurlar açtınız, bizde sizi geldik çukurlara gömdük. Cudi’ye bunun için girdik, Gabar’a bunun için girdik, Tendürek’e bunun için girdik, hatta hatta gittik Kandil’e bunun için girdik. Niye? Bu ülkenin huzuru, refahı, bunun sorumlusu kim? İktidar olarak, yönetim olarak biziz, o zaman gereğini yapacağız. İşte bunlar YPG, PYD, FETÖ hepsi, DEAŞ bunları yapmak istediler bu ülkede. Ama biz rehavete kapılamayız bundan sonra da bunlar bunu yapma arzusu içerisinde olabilirler. Biz de mücadelemizi bütün tedbirlerimizi alarak yürütüyoruz” sözlerine yer verdi.

“ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR’DE BELEDİYECİLİK VE DEVLET TECRÜBESİNE SAHİP İSİMLERİ ADAY GÖSTERDİK”

Soru üzerine Ankara, İstanbul ve İzmir’deki seçim atmosferini ve AK Partili adayların performansını değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, her üç şehirde de belediyecilik ve devlet tecrübesine sahip isimleri aday gösterdiklerine vurgu yaptı. Ankara’da Mehmet Özhaseki’nin kampanyasına hızla devam ettiğini, her geçen gün daha iyi noktaya geldiğini ve yaptıkları incelemelerde Özhaseki’nin öne çıktığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul adayları Binali Yıldırım’ın AK Partili hükûmetlerin İstanbul’daki her eserinde emeği bulunduğunu, İstanbul’un Yıldırım ile çok daha bir ivmeyi kazanacağını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’de de yine belediyecilik ve devlet tecrübesi yüksek Nihat Zeybekçi ile yarışa girdiklerini ifade ederek İzmir’i yöneten CHP’li belediyelerin bugüne kadar kente hizmet etmediklerini, Zeybekçi’nin İzmir’e çok şey kazandıracağına inandığını söyledi.

Adnan Menderes Havalimanını İzmir’e AK Parti hükûmetlerinin kazandırdığını, İZBAN’ın raylı sistemlerinin Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı döneminde tamamlandığını, şehrin su sorununu DSİ vasıtasıyla çözdüklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İzmir’i o Körfez’deki pislikten kurtarmamız lazım, biz kurtarırız. Haliç’i nasıl kurtardıysak, Kocaeli Körfezini nasıl kurtardıysak, aynı şekilde orayı da biz kurtarırız, çünkü belediyecilik AK Partinin işidir” dedi.

“MİLLETE HİZMET EDEN HİÇBİR ZAMAN HEZİMETE UĞRAMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mitinglerde “Beraber yola çıktığımız insanlar şimdi bizim trenden inip başka trene biniyorlar, bize ihanet edenler gittikleri yere de ihanet edebilirler” ifadesini kullandığının anımsatılarak bir dönem birlikte çalıştıkları bazı isimlerin yeni bir parti hazırlığında olduğu iddialarının sorulması üzerine de mitinglerde söylediği sözün genele hitaben olduğunu kaydetti.

Yola beraber çıktıkları kişilerle ilanihaye birlikte olacakları diye bir şeyin söz konusu olmadığını, ancak dava adamlığında davaya ihanetin de olmaması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görev verilir yaparsın ama ya artık senden alıp bunu bir başkasına verelim dendiği anda da buna da eyvallah dersin. Ama sürekli olarak şu anda işte CHP’de olduğu gibi bir yere çakılı kalmak diye, hani devlette vardır ya çakılı kadrolar, burada da siyasette böyle çakılı kadrolar olamaz, değiştirirsin” değerlendirmesinde bulundu.

“Millete hizmet eden hiçbir zaman hezimete uğramaz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu uğurda yola devam etmek isteyen bütün dava arkadaşlarıyla birlikte olduklarını, süreç içerisinde farklı görevlendirmeler yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son değişikliklerle Meclis Başkanvekili Mustafa Şentop’un TBMM Başkanlığı’na, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’in Meclis Başkanvekilliğine, Bilgiç’ten boşalan yere eski bakanlardan Lütfi Elvan’ın getirildiğini anlatarak, “Ya biz sıradan bir parti değiliz, güçlü bir partiyiz. Türkiye siyasetinde bizim partimiz kadar iç hareketliliği olan hiçbir parti yoktur. Bizde tasfiye olmaz, bizde bayrak yarışı olur ve biz bugüne kadar kimseyi tasfiye etmedik. Yani parti kuracaklarmış, şu olacakmış, bu olacakmış. Daha önce kuranlar oldu zaten ama akıbetleri belli. Başka partilerde bu adımlar atıldı, onların da akıbetleri belli. Dürüstlük, samimiyet, sadakat çok önemli” dedi.

“TANZİM SATIŞLARLA SOSYAL DEVLET SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRDİK”

Soru üzerine tanzim satışları değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, tanzim satışlarla sosyal devlet sorumluluğunu yerine getirdiklerine işaret etti.

Daha önce et ürünlerinde fiyatların fahiş arttığını, bunun ardından et ithal edilerek fiyatların aşağıya çekildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı durumun sebze-meyve fiyatlarında yaşandığını tanzim satışların başlamasının artından marketlerdeki fiyatların da yüzde 50 düştüğünü, ancak bunu da yeterli bulmadıklarını kaydetti.

“Anormal bir şekilde ortada bir defa fiyatlara müdahale var, sebze-meyve fiyatları üzerinden bir ekonomik suikastla karşı karşıya kaldık” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tanzim satışların başlamasının ardından zincir marketlerin ‘Bizim ekmeğimizle oynuyorsunuz, serbest piyasayla oynuyorsunuz’ eleştirilerini de doğru bulmadığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi aldatmayın, serbest piyasanın ne olduğunu biz biliriz. Benim alanım ekonomi. Serbest piyasa dediğiniz olay; örneğin otomotiv sektöründe, örneğin beyaz eşyada vesairede, buralarda, biz buralara girmiyoruz ki. Biz günlük ihtiyacını vatandaşın provoke eden, sabote eden, onlara âdeta darbe yapanlara karşı bu adımı attık” ifadelerini kullandı.

Tanzim satış hamlesiyle kaybedenin aracılar ve simsarlar olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her şey düzeldi, 31 Mart itibarıyla bu iş bitti, bittiyse bizim işimiz de biter. Biz asıl işimize döneriz, ama bitmezse biz bu işi hem ürün bazında hem de TESK ve TESKOMB’la da bunları görüştüm. Biz varız dediler. Bu sefer daha geniş, 81 vilayete bu işi yaymak suretiyle bu adımı atarız. Çünkü biz halkımızı, vatandaşımızı ezdirmeyeceğiz, fırsatçılara derslerini verene, milletin ekmeğiyle oynayanlara hadlerini bildirene kadar da tanzim satış uygulamasını sürdüreceğiz” sözlerine yer verdi.

İSTİHDAM KAMPANYASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün başlattığı istihdam kampanyasında 1 yıl içerisinde 2,5 milyon yeni istihdam yaratılması hedefinin nasıl olacağının sorulması üzerine de bu konuyla ilgili 2-3 hafta önce TOBB’a bir toplantı yaptıklarını, Türkiye’deki tüm oda-borsa başkanlarına illerinde ne kadar istihdam sağlayabileceklerini sorduklarını, ortaya yaklaşık 2,5 milyon gibi bir rakamın çıktığını söyledi.

Hemen harekete geçilerek verilen sözlerin kayıtlara girdiğini, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın tekrar TOBB yönetimiyle bir araya gelerek işin detaylarını çalıştığını, ilgili bakanlıkların neler yapacağının görüşüldüğünü açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm çalışmaların ardından hedefin yılsonuna kadar 2,5 milyon istihdam olarak ilan edildiğini duyurdu.

“TÜRK MİLLETİNİN ASKERLİKLE BAĞINI ZEDELEMEDEN, SÜRDÜRÜLEBİLİR SİSTEMLE ÇÖZÜM GETİRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni askerlik sistemini ne zaman başlayacağı ve düzenlemeden hâlihazırda silahaltında olanların etkilenip etkilenmeyeceği sorusuna, seçim öncesinde konuya ilişkin kanunu çıkartmak arzusunda oldukları, ancak yoğunluk ve çalışmalardaki bazı pürüzler nedeniyle bunun mümkün olmadığı yanıtını verdi.

Çalışmaların bir tasarı noktasına geldiğini, seçim sonrası konunun üzerinde duracaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milletinin askerlikle bağını zedelemeden, sürdürülebilir bir sistemle soruna çözüm getireceklerini, bedelli sistemini daimi kılacaklarını, yurt içi ve yurt dışında yaşayanların hepsinin aynı bedeli ödeyeceği bir sistemi oturtacaklarını açıkladı.

Askerlik süresi, er-erbaş, astsubay-yedek astsubay ve asteğmenlik konularında çalışmaların nihai noktaya geldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzenlemenin seçim sonrası kanunlaştırılacak ilk işlerden birisi olacağını dile getirdi.

“BİZE TEHDİT OLUŞTURACAK BİR BÖLGEYİ BİRİLERİNE EMANET EDEMEYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Suriye’den çekilme kararının, TSK’nın Fırat’ın doğusuna yönelik harekâtını nasıl etkileyeceği sorusuna da “Müzakereler hâlâ devam ediyor, yani bu iş eğer bir oyalamaya dönüşürse tabii ki tavrımız farklı olacaktır. Sayın Trump ile daha yeni görüştüm, bu konuları ele alma fırsatımız da oldu. Oradan onların askerinin büyük bir çoğunluğu çekilecek. Belki orada sembolik olarak aldığımız bilgiler, yani 300-400 kişi veya 200 kişi veyahut da koalisyon güçleri olarak toplamda bir 500 kişiyi bırakma durumları falan söz konusu olabilir. Ancak tabii görüşmeler ne getirir ne götürür, onu şu anda konuşamıyorum” yanıtını verdi.

Güvenli bölgenin Türkiye’nin kontrolünde olma kararlılıklarının devam ettiğini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin ne Almanya ne Fransa ne de ABD’ye bırakılamayacağını muhataplarına söylediklerini aktardı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un görüşme talebinde bulunduğu bilgisini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dedik ki; seçim kampanyaları var, yani bir fırsat bulduğumuzda biz size döneriz dedik, şu anda o safhadayız. Ama bir defa terör koridoru bizim için güvenli bölge olarak özellikle ifade ettiğimiz yer bu konuda hassasız. Yani biz bize tehdit oluşturacak bir bölgeyi birilerine emanet edemeyiz, orada biz olacağız” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN BÜTÜN HEDEFİ TERÖR ÖRGÜTÜ PYD-YPG’NİN MÜNBİÇ’TEN TAMAMEN ÇIKARILMASI”

Suriye halkının Türkiye’ye güvendiğine, aşiretlerin sürekli Münbiç çağrısı yaparak, ‘Türk askerini buraya bekliyoruz, biz sadece onlara güveniyoruz’ dediğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib’de de gözetleme kuleleriyle ilgili çalışmaların bulunduğunu, orada da Rusya ile uyum içerisinde süreci devam ettirdiklerine değindi.

Fırat’ın doğusuna önem verdiklerini, ABD Başkanı Trump’ın çekilme açıklamasından sonra birilerin farklı mesajlar vermeye çalıştığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın “Türkiye olmadan Suriye krizi çözüme kavuşturulamaz” dediğini, bölgedeki aşiretlerin Türk askerine güvendiğini, Türkiye’nin bölgeyi teröristlere ve teröre kurban etmeme kararlılığında olduğunu tekrarladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Münbiç’teki duruma ilişkin de Obama döneminde buraya terör örgütünün yerleştirildiğini, Trump’un bu durumdan duyduğu rahatsızlığı dile getirdiğini, oradaki aşiretlerin de sürekli Türkiye’ye davet yaptıklarını belirterek, Türkiye’nin bütün hedefinin terör örgütü PYD-YPG’nin Münbiç’ten tamamen çıkarılması, ellerindeki silahların ABD tarafından toplanması olduğunu kaydetti.

ABD’nin terör örgütlerine verdiği silahlardan sonra bölgede silah piyasası oluştuğunu düşündüğünü aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk askeri ve Özgür Suriye Ordusu’nun süreci çok temkinli, hassas, dikkatli takip ettiğini vurguladı.

“ABD Başkanı Trump’ın Orta Doğu Başdanışmanı Jared Kushner Orta Doğu turu çerçevesinde Ankara’ya geliyor. Yanında İran Özel Temsilcisi o da var. Sizinle bir görüşme planlanıyor mu?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda tabii görüşme Sayın Trump’ın bana ifade ettiği şekliyle, ağırlıklı olarak ekonomi ve bölge sorunları. Bizden de böyle bir talep söz konusu oldu. Belki bir ara ben de kabul ederim, bir görüşme Hazine Maliye Bakanımızla o arada yapma durumumuz olabilir” yanıtını verdi.

“BİZİ ÂDETA KÜRT DÜŞMANI GİBİ LANSE ETMENİN GAYRETİ İÇERİSİNE GİRMEK ÇOK YANLIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ‘Türkiye ile hangi Kürtlerin terörist sayılacağı konusunda anlayış birliğine varılamadı’ ifadesinin hatırlatılması üzerine de “PKK ilintili tüm gruplar terör örgütüdür. Bu Kürt olabilir, bu Fransız olabilir, bu Alman olabilir, bu İtalyan olabilir, çünkü bunların içerisinde buralardan karışanlar da var. Yani burada kalkıp da bizi âdeta Kürt düşmanı gibi lanse etmenin gayreti içerisine girmek çok yanlıştır” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Lavrov’un tespiti yanlış bir tespittir, bunu kendisine de müteaddit defalar söylediğimiz hâlde bunu söylemesi yanlış olmuştur ve Dışişleri Bakanım da zannediyorum gerekli uyarıyı yapmıştır” dedi.

İdlib’deki bazı terör gruplarının yanlışlarına karşı Türkiye’nin her türlü tedbiri aldığını, Millî Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve istihbarat teşkilatının muhataplarıyla görüşmeler gerçekleştirdiği bilgisini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile varılan mutabakat ışığında 17 Eylül 2018 tarihinde imzalanan İdlib Muhtırasının tüm veçheleriyle uygulanmasına da büyük önem atfettiklerini, buna devam edeceklerine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya, Adana Mutabakatını hatırlatarak Suriye rejimiyle ilişki kur önerisi mi getiriyor? Üst düzey bir temas olabilir mi?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Amerika Suriye’ye aslında davetli değildir, koalisyon güçleri davetli değildir, ama oradalar. Türkiye ise, sınır 911 kilometre olması hasebiyle tehdit altında olduğundan hareketle; bu bir. İki; Adana Mutabakatı sebebiyle de bir defa bu adımı atmıştır, atmakta da haklıdır. Ama Rusya davetlidir. Şimdi böyle bir sürecin içerisinde biz üzerimize düşeni yapıyoruz ve sınırdaş bir ülke olarak da bu tehdit karşısında tedbirlerimizi alıyoruz, olay budur.”

“ALTERNATİFLİ ÇALIŞMAK DURUMUNDAYIZ”

Rusya’dan alınacak S-400 hava savunma sistemleri konusunda ABD’nin nasıl ikna edileceğini, sistemin aktive edilmemesi gibi bir seçeneğin olup olmadığı sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ABD’den Patriot satın alma girişimlerinin olumsuz sonuçlandığını, bunun üzerine Rusya’dan hava savunma sistemi alma yoluna gidildiğini belirterek Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu konuda Türkiye’ye olumlu yaklaştığını, kredi ve faiz konusunda güzel imkanlar sunduğunu anlattı.

Patriot alımı konusunda iyi şartlar sağlanırsa Türkiye’nin buna da evet diyeceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz alternatifli çalışmak durumundayız. Ve bize yapılan burada ciddi bir haksızlık var. Bize bu haksızlığı yapanlar gelin şimdi anlaşalım diyorlar, ama S-400’ü bırakın. Kusura bakmayın, biz bu anlaşmaları yaptık, bitti bu iş” şeklinde konuştu.

NATO içerisinde askerî potansiyel gücü ortada olan Türkiye’ye kimsenin böyle bir haksızlık yapamayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, temennisinin ABD’nin Türkiye’ye olan yanlış yaklaşımının düzelmesinden yana olduğunu ancak S-400 alımından geri atmanın kesinlikle söz konusu olmadığını tekrarladı.

“AB ÇEKİM MERKEZİ OLMA ŞANSINI YİTİRDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir soru üzerine Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’ye ilişkin son raporunun ve aldığı kararın hiçbir kıymetinin bulunmadığının altını çizerek, “Bunu bir defa baştan kesip atalım. Bunlar kendileri çalıp kendileri oynuyorlar, o kadar. Kaldı ki Avrupa Birliği ikiyüzlülüğün tarihini yazmıştır. Bakın Avrupa Birliği üyesi ülkelerde idam yasaktır, değil mi? Şimdi Avrupa Birliği üyesi ülkeler Sisi’nin davetine icabetle Arap Ligi vesaire onlardan bazı ülkeler beraber poz verdiler mi, resim verdiler mi?” dedi.

Avrupa Birliği’nin Mısır’daki idamlara sessiz kalmasını, terör örgütü PKK’nın temsilcilerini Avrupa Parlamentosu’nun salonlarına posterler asmasına müsaade etmesini eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB’nin çekim merkezi olma şansını yitirdiğini, Brexit’in de bunun ispatı olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sisi olayı, Avrupa Birliği’nin o güçlü takımlarının onlarla orada bir araya gelmesi tarihi bir kara lekedir, Avrupa Birliği bundan kurtulamaz” değerlendirmesinde bulundu.

“VENEZUELA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ TİCARİ, DİPLOMATİK İLİŞKİLER DEVAM EDİYOR”

Venezuela’daki gelişmeleri değerlendirmesi istenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun seçilmiş bir devlet başkanı olduğunu vurgulayarak, “Guaido seçilmiş bir lider değildir, Guaido Meclis Başkanlığına gelmiş birisidir. Yani bunu ne yazık ki eyalet valisi gibi oraya atama gayretleri var. Şimdi seçilmiş bir lider olmadığın hâlde, insan utanır. Öyle bir hava estiriliyor ki Venezuela’nın altınına, elmaslarına el koyma operasyonundan başka bir şey burada gözükmüyor” sözlerine yer verdi.

Türkiye’de Venezuela’dan kaçıp gelen kimsenin bulunmadığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Venezuela ile Türkiye arasındaki ticari, diplomatik ilişkilerin devam ettiğini, oradan bir yetkilinin gelerek muhataplarıyla görüşmeler yapabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Guaido tabii Türkiye’yi tanımadığı için, o Türkiye’yi bir kabile devleti zannediyor. Önce neyin ne olduğunu öğrenmesi lazım, devlet adamı olmak öyle kolay bir iş değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, torunları ve ailesine vakit ayırıp ayıramadığının sorulması üzerine de İstanbul’a gittiğinde torunlarıyla geçirdiği hoş vakitlerde bütün yorgunluğunu üzerinden attığını anlattı. Torunlarının isimlerini tek tek zikreden Cumhurbaşkanı Erdoğan, her bir torunuyla farklı bir ilişkisi olduğunu, torunlarının kendisi için birer enerji kaynağı olduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dizi izlemediğini, günde ortalama 6-7 saat uyuduğunu dile getirerek millete hizmet yolunda geç saatlere kadar çalıştığını aktardı.

“TÜRKİYE’NİN GÜZELLİKLERİNE DÖRT MEVSİMDE ULAŞMAK MÜMKÜN”

2019’un Göbeklitepe yılı ilan edildiğinin anımsatılarak ne gibi çalışmalar yapılacağı sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye gelen turist sayısında 50 milyonu yakalama çabası olduğunu, Göbeklitepe’nin de sükse yapan destinasyonlardan biri olduğunu sözlerine ekledi.

Turizmi kış turizmi, sağlık turizmi, eğitim turizmi, golf turizmi gibi çeşitlendirme gayretinde olduklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin güzelliklerine dört mevsimde ulaşmanın mümkün olduğunu, bu imkânlardan yararlanacaklarını ifade etti.

“VATANDAŞLARIMIZIN MUHAKKAK SANDIĞA GİTMESİ LAZIM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart’ta vatandaşların sandığa gitmesini çok önemsediğinin altını çizerek, “İstikrar için, güven için, özellikle bağımsızlığımızın güçlendirilmesi, yani bu konuda vatandaşlarımızın muhakkak sandığa gitmesi lazım. FETÖ denilen bu lanete, PKK’ya karşı hep birlikte el ele verip sandıklarda demokratik irademizi millî iradeyle bütünleştirerek ortaya koymamız lazım, ihmal etmeyelim” diye ekledi.

DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muğla’da toplu açılış törenine katıldı

Yayınlanan

on

YAZAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muğla’da toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Her seçimde bize en güçlü şekilde destek veren milletimiz sayesinde, sadece ülkemizi eşi benzeri görülmemiş eser ve hizmetlere kavuşturmakla kalmadık. Aynı zamanda, terör örgütlerinden darbecilere, küresel vesayetçilerden ekonomik tetikçilere kadar, istiklalimize ve istikbalimize göz dikenlerin tamamının da hakkından geldik” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muğla Adliye Sarayı yanındaki miting alanında Marmaris-Datça Yolu, Milas İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Bodrum Devlet Hastanesi ile Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni’nde konuştu.

Marmaris ziyaretleri dışında epeydir Muğla’yla hasret gideremediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muğlalılara “Sizleri özlemişiz” diye seslendi.

Bugün hem özlem gidermeye hem de şehre kazandırdıkları eser ve hizmetlerin resmî açılışlarını yapmaya geldiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karşımda muhteşem bir katılım görüyorum. Bugün Muğla bir başka” dedi.

Eser ve hizmet siyasetlerinin en güzel örneklerini Muğla’da görmenin mümkün olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Muğla’nın her karış toprağında izimiz var, emeğimiz var. Hamdolsun Muğla’mız da tarımıyla, turizmiyle, ticaretiyle bu emeklerimizi üretime, istihdama, kazanca dönüştürme konusunda çok başarılı” değerlendirmesini yaptı.

Geride kalan 20 yılda ülkenin altyapısından üstyapısına kadar tüm eksiklerini gidermiş, Türkiye Yüzyılı’nın hazırlıklarını önemli ölçüde tamamlamış olarak milletin huzurunda olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın geçmeye hazırlandığı yeni yönetim ve ekonomi düzeninde, Türkiye’yi hak ettiği seviyeye çıkarmanın ilk adımını attıklarını gördüğünü söyledi.

“ÜLKEMİZİ EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ ESER VE HİZMETLERE KAVUŞTURDUK”

Şimdi daha büyük hedeflerle, daha büyük bir öz güven ve güçle yönlerini geleceğe dönmüş durumda olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan 12 yıl önce 2023 hedeflerimizi ilk açıkladığımızda zihinlerini geri kalmışlık ve faşizm kapanına hapsetmiş birileri, kendi akıllarınca bizi küçümsemiş, alaya almışlardı. Hep yaptıkları gibi 2023 hedeflerimizi hayata geçirmek için başlattığımız her programa, her projeye, yatırıma ne diyorlardı? ‘Yapamazsınız.’ diyorlardı. Böyle engellemeye çalıştılar ve bu onlar için hezeyandı ama bunu dün gibi hatırlıyoruz” diye konuştu.

Yatırımlara karşı çıkanlara kulak asmadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Tabii biz AK Gençlik’le, AK kadrolarla bunlara yüz vermedik. Hiç kulak asmadık. Bizim baktığımız tek yer milletimizdir, milletimizin özlemleridir, milletimizin talepleridir, milletimizin ihtiyaçlarıdır. Hamdolsun her seçimde bize en güçlü şekilde destek veren milletimiz sayesinde sadece ülkemizi eşi benzeri görülmemiş eser ve hizmetlere kavuşturmakla kalmadık aynı zamanda terör örgütlerinden darbecilere, küresel vesayetçilerden ekonomik tetikçilere kadar istiklalimize ve istikbalimize göz dikenlerin tamamının da hakkından geldik. Kendi milletinden umudunu kesenlerin, ülkemizin kutlu yürüyüşünü engellemek için sergiledikleri kepazeliklere rağmen Cumhuriyetimizin 100. yılına coşkuyla, gururla, heyecanla girdiğimiz bir döneme ulaştık.”

“BU MİLLET TERÖRDEN BESLENENLERE, KAN EMİCİLERE BU ÜLKEDE YOL VERMEZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, havaalanından buraya gelene kadar yol boyu tıklım tıklım olduğunu aktardı.

Müstemleke zihniyetlilerin kepazeliklerinin bitip tükenmek bilmediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz günlerde Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücüne güç katacak bir savunma sanayi projemizin açılışında, ordumuzun komutanlarıyla birlikte yaşadığımız sevince tahammül edemediklerini hep birlikte gördük. Bay Kemal, Sakarya Arifiye’de bu ordunun başkomutanı olarak Tayyip Erdoğan ne yaptı? Orada Fırtına obüslerinin teslim törenini yaptı. Senin hayatında, senin aklında böyle bir şey var mı, böyle bir şey yapabilir misiniz? Altay tanklarının teslimini yaptık Bay Kemal. Bunlarla ordumuz çok daha güçlü. Ordumuz bunlarla o terör örgütlerini ne yaptı? İnlerine gömdü inlerine. Bay Kemal, sen bu teröristlerle dirsek dirseğe dolaştın. Cezaevlerindeki teröristleri de nasıl çıkarırız diye bunun gayreti içerisindesin. Boşuna uğraşma, o teröristler öyle oralardan çıkamazlar. Ama bu şimdiden vadediyor. Yahu, Diyarbakır’da 51 vatandaşımızın ölümüne neden olan bu Demirtaş değil miydi? Şimdi çıkmış bu, ‘onları çıkaracağım’ diyor. Bu millet sana bu yolu açmaz. Bu millet terörden beslenenlere, kan emicilere bu ülkede yol vermez.”

Millete güvendiğini ve millete inandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu: “Bu yolda böyle yürüyeceğiz. El ele yürüyeceğiz, omuz omuza yürüyeceğiz. Hak ve özgürlük denilince biz milletimizle el ele olmayı anlarız, kan emicilere asla prim vermeyiz. Ama bu zihniyet önce Sakarya Arifiye’deki fabrikanın bu seviyeye gelmesini sağlayan yatırımlarımızı sabote etmek için yapmadığını bırakmadı. Her türlü yalan ve iftirayı kullanarak yürüttüğü bu ihanet kampanyasında başarılı olamayan bu habis zihniyet, bu defa doğrudan kahraman ordumuzu ve şerefli komutanlarımızı hedef alarak asıl niyetini gösterdi.”

“Muğla seninle gurur duyuyor” sloganları üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben de sizinle gurur duyuyorum. Gönüllerde köprüler kuralım ve destanları beraber yazalım” karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Her gün sınırlarımızı taciz eden Yunanistan’a, elinde on binlerce masumun kanı olan PKK’ya, ülkemizin son dönemde gördüğü en büyük ihanet çetesi olan FETÖ’ye, egemenliğimizi hedef alan ülkelere, velhasıl Türkiye ve Türk milleti düşmanlarına göstermediği, gösteremediği tepkiyi, ordumuzun komutanlarına fütursuzca sergileyen, seviyesizce hakaret eden bir kişi bu ülkenin siyasetçisi olabilir mi? Kardeşlerim anayasamıza göre bu kardeşiniz, bu ordunun başkomutanıdır. Bunu ben söylemiyorum anayasamız söylüyor.” Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandakilerin “Bir gece ansızın gelebiliriz” sloganları üzerine de “Aynen öyle, bir gece ansızın gelebiliriz ve geleceğiz” ifadesini kullandı.

“KENDİ ÜRETİMİNİ YAPABİLEN TÜRKİYE GERÇEĞİNE TAHAMMÜL EDEMİYORLAR”

Muhalefetin, ülkenin ve milletin hangi menfaatini savunacağını ve hangi hedefini hayata geçirebileceğini soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii biz bunların asıl karın ağrılarını çok iyi biliyoruz. Bunlar Arifiye’deki atıl fabrikanın, ülkenin savunma sanayiinin en önemli üretim tesislerinden biri olmasından rahatsızlar. Bunlar karasından havasına, denizinden siberine kadar savunma sanayiinin her alanında kendi tasarımını, kendi üretimini yapabilen Türkiye gerçeğine tahammül edemiyorlar. Bunlar, terörü sınırları içinde bitirmekle kalmayıp sınırları ötesinde de teröristlerin başını ezen Türkiye fotoğrafına dayanamıyorlar” dedi.

Muhalefetin, küresel krizler karşısında diz çöküp teslim olmak yerine krizleri fırsata dönüştüren Türkiye tablosunu içlerine sindiremediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Çünkü bunların tüm hayatları, vesayetçilerin ve darbecilerin yönetimini kendilerine altın tepside sunduğu ülke hayaliyle geçmiştir. Rahmetli Menderes’i idam sehpasına gönderip ülkenin başına böyle çullandılar. Rahmetli Demirel’i muhtıralarla yıpratıp ülkenin başına böyle çöreklendiler. Rahmetli Özal’ı binbir yalan ve iftirayla devreden çıkartıp ülkenin başına böyle musallat oldular. İktidara geldiğimiz ilk günden itibaren bize de aynısını yapmak için çok uğraştılar. Ülkeye ve millete daha büyük hizmetler kazandırmak için harcamamız gereken vaktimizin ve enerjimizin bir kısmını, bunlarla mücadeleye ayırmak mecburiyetinde kaldık. Partimizi kapatmaya teşebbüs etmekten sokakları karıştırmaya, terör örgütlerini cesaretlendirmekten darbecilere alkış tutmaya kadar her yolu denediler. Dışarıda ve içeride Türkiye’yi hedef alan kim varsa hepsinin yanında bunlar yer aldılar. Ne yaparlarsa yapsınlar, işte ben şu anda karşımdaki bu muhteşem kalabalığın, az önce resmî rakamını sordum, dedim ne kadar? Resmî rakamı aldım, elhamdülillah 50 bine varan bir katılımla bugün buradayız. Bunlar bir tek kendi ülkelerinin, kendi insanlarının mücadelesine destek olmadılar. Şimdi de aynı kafayla, yeni oyunlar peşinde koşuyorlar.”

“BUNLAR ANAYASA’YI DA HİÇ OKUMAMIŞLAR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, altılı masaya değinerek, “Bir masa kurmuşlar, etrafındaki herkesten ayrı ses çıkıyor. Herkes ayrı baş çekiyor, herkes ayrı hesap yapıyor. Bunlar Anayasa’yı da hiç okumamışlar. Sen nasıl oluyor da daha seçilmemişsin ve seçilmediğin hâlde nasıl oluyor da ‘hemen seçime gideriz’ diyorsun? Neyse, olanlar oldu. Bunların, ‘Allah bir’ dediğine inanın, başka hiçbir şeye inanmayın. Çünkü Allah bir” dedi.

“Masanın altında, üstünde sakladıkları, gözükmeyen ortakları ayrı telden çalıyor” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha ortada fol yok, yumurta yok. Sizin deyiminizle şerlenmelerinden, şımarmalarından yanlarına varılmıyor. Çünkü bunlar sadece zarar dostudur. Ülkenin ve milletin iyiliğini istedikleri tek bir örnek görülmemiştir. Ülkemize 20 yıldır kazandırdığımız her eser ve hizmeti, demokrasi ve kalkınma atılımlarımızın tamamını nasıl bunlara rağmen yaptıysak inşallah Türkiye Yüzyılı vizyonunu da aynı şekilde hayata geçireceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandakilere, “Bunun için şimdi Muğla’dan destek istiyoruz. Öyle bir ses verin ki altta Akdeniz’in, üstte Marmara’nın her karışından duyulsun. Muğla, 2023’te güvenli, huzurlu, müreffeh Türkiye’nin yolunu bir kez daha açmaya hazır mıyız? Muğla, Türkiye Yüzyılı’nı birlikte inşa etmeye hazır mıyız? Muğla, dışarıda Türkiye düşmanlarının, içeride onların maşalarının heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya hazır mıyız? Muğla, bir olarak, iri olarak, diri olarak, kardeş olarak hep birlikte Türkiye olarak 2023’te Cumhuriyetimizin yeni asrını karşılamaya hazır mıyız?” diye seslendi.

Alandakilerin hep bir ağızdan “evet” karşılığını vermesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbim sizlerden razı olsun” dedi.

“5 MİLYAR 221 MİLYON LİRA YATIRIM BEDELİNE SAHİP PROJELER”

Vatandaşlarla her buluşmalarının bir eser ve hizmet şöleni şeklinde gerçekleştiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bugün de Muğla’da çeşitli kurumlarımızca şehrimize kazandırılan 5 milyar 221 milyon lira yatırım bedeline sahip projeler ile ilçe belediyelerimizin 523 milyon liralık yatırımlarının resmî açılışını yapıyoruz. Eğitimde, anaokulundan liseye kadar çok sayıda yeni okulumuz ile aralarında deprem güçlendirme çalışmalarının da bulunduğu diğer yatırımlardan oluşan 17 projeyi resmen hizmete açıyoruz. Ziya Paşa ne diyor? ‘Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.’ Üniversitemizin yeni fakülte ve yüksekokul binaları ile altyapı ve çevre düzenlemeleri çalışmalarının resmî açılışını da buradan yapıyoruz. Menteşe’deki 2’şer bin kişi kapasiteli iki öğrenci yurdunun, Fethiye’deki 1350 kişilik öğrenci yurdunun, Bodrum Gençlik Merkezi ve Spor Salonu’nun, Dalaman Spor Salonu’nun, Marmaris Stadı’nın, Milas Spor Salonu’nun resmî açılışlarını da bugün gerçekleştiriyoruz. Sağlıkta, Bodrum’da 150 yataklı, Milas’ta 150 yataklı, Yatağan’da 100 yataklı devlet hastanelerimiz ile Ula Sağlık Merkezi’ni hizmete açıyoruz. Ulaştırmada, Muğla-Kale yolunun tamamlanan 6 kilometresi ve tünelinin, Bozburun-Datça yolunun tamamlanan kısımlarının, Milas tarihî Sarıçay Köprüsü restorasyonunun açılışlarını da bugün yapıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarımda, Milas İçmesuyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisi, Menteşe Göktepe sulaması, Seydikemer Eşen Çayı ve Akçay Deresi ıslahı, Girme ve Seki Arazi Toplulaştırması, ilçelerdeki göletlerin ağaçlandırma çalışmaları ile ORKÖY ve kırsal kalkınma yatırımları hibe desteklerinin resmî açılışlarını gerçekleştireceklerini belirtti.

Çevre ve şehircilikte 644 milyon liralık bir yatırımla tamamlanan Muğla Kanalizasyon Şebekesi ve Arıtma Tesisi ile ilçelerdeki altyapı yatırımlarının da resmî açılışlarını yapacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, enerjide aralarında 422 milyon liralık yatırım olan Yatağan Pamukkale Enerji İletim Hattı’nın da bulunduğu çok sayıda yatırımı da hizmete açacaklarını söyledi.

Valilik tarafından tamamlanan yol yapımları, antik kentlerdeki kazılar, restorasyonlar, çevre düzenlemeleri, çeşitli kurumların hizmet binaları ve diğer yatırımlar ile Köyceğiz, Ula, Kavaklıdere, Ortaca, Dalaman, Seydikemer ve Yatağan belediyelerinin 86 ayrı projesini de resmen hizmete açtıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm bu yatırımların şehre hayırlı olmasını diledi.

“MUĞLA’YA TOPLAM 50 MİLYAR LİRA TUTARINDA KAMU YATIRIMI YAPTIK”

Emeği geçen bakanlıkları, belediyeleri ve kurumları da tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İktidara geldiğimiz günden bugüne Muğla’ya toplam 50 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık. Laf ola beri gele yok, icraat, icraat, icraat” diye konuştu.

Eğitimde 3 bin 325 yeni derslik kazandırdıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlik ve sporda 11 bin 157 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtıklarını, toplam 69 spor tesisi inşa ettiklerini söyledi.

Kentteki ihtiyaç sahiplerine toplam 2,5 milyar lira tutarında kaynakla destek olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Sağlıkta toplam 1541 yataklı 16 hastane dahil 38 sağlık tesisi inşa ettik. Çevre ve şehircilikte Muğla’da 3 bin 355 konutun yapımını tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettik. 953 konutun yapımına devam ediyoruz. Muğla için İlk Evim projemiz kapsamında toplam 2 bin 599 konut inşa edecek, İlk Arsa projemiz kapsamında da 5 bin 500 altyapılı arsayı sizlerin hizmetine sunacağız. İktidara geldiğimizde Muğla’da 8 adet atıksu arıtma tesisiyle belediye nüfusunun yüzde 25’ine ulaşılabilir iken bugün 33 adet atık su arıtma tesisiyle belediye nüfusunun yüzde 94’üne hizmet veriyoruz. Ulaştırmada 90 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğuna 367 kilometre ilave yaparak toplamda 457 kilometreye ulaştırdık. Geçtiğimiz yıl 4,6 milyon yolcu kapasitesine ulaşan Dalaman Havalimanı’nı ve geçtiğimiz yıl yaklaşık 4 milyon yolcu kapasitesine ulaşan Milas Bodrum Havalimanı’nı yeniledik. Ören ve Turgut Reis yat limanlarını, Bodrum ve Güllük iskelelerini tamamlayıp şehrimize kazandırdık.”

“234 MİLYON FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDUK”

Tarım orman alanında Muğla’ya 8 baraj, 7 içme suyu tesisi, 18 sulama tesisi, bir arazi toplulaştırma, 66 taşkın koruma tesisi, 7 gölet ve 10 hidroelektrik santrali inşa ettiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaptığımız sulama projeleriyle Muğla’da yaklaşık 105 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık, 60 bin dekar arazinin sulanmasına hizmet edecek 5 barajın inşası sürüyor. Şehir genelinde 110 bin hektar alanda çalışma yaparak 234 milyon fidanı toprakla buluşturduk” diye konuştu.

Arıcılığı geliştirmek ve organik bal üretimini desteklemek için 14 bal ormanı kurduklarına da işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilere toplam 2,1 milyar liralık tarımsal destek verdiklerini, 9 tarımsal ovayı da koruma altına aldıklarını söyledi.

Muğla’daki turist sayılarına ilişkin de bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yabancı turist sayısına göre ilk üçte, iç turizmde ise ilk sırada yer alan Muğla’mızın toplam turist sayısı, önceki yıla göre yüzde 37 artış göstererek 6 milyonun üzerine çıktı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muğla’ya sanayi ve teknolojide, bir teknopark ile 2 araştırma geliştirme merkezi kurduklarını da belirterek şunları kaydetti: “İşverenlerimizi toplam 4,1 milyar lira tutarındaki prim teşvikiyle destekledik. Enerjide Muğla’ya, Menteşe’ye, Yatağan’a, Ula’ya, Kavaklıdere ve Bayır’a doğal gaz arzını sağladık. Bitmedi, önümüzdeki dönemde Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Ortaca ve Seydikemer’e doğal gaz arzını inşallah sağlayacağız. Gördüğünüz gibi ne kadar özetlersek özetleyelim, Muğla’ya hizmetlerimizi anlatmakla bitiremiyoruz, inşallah önümüzdeki dönemde şehrimizi daha çok, daha büyük hizmetlerle buluşturacağız. Türkiye Yüzyılı destanını Muğla’yla, siz Muğlalılarla birlikte yazacağız. Zaman daraldı, seçime ana kademe yoğun bir şekilde gidiyor muyuz? Sandıkları patlatıyor muyuz? Şimdi öyle bir seslenelim ki tüm Türkiye duysun. Muğla’dan inşallah sandıkları patlatarak geleceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından, hizmete alınacak projelerin bulunduğu noktalara canlı bağlantı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindekilerle kurdele keserek hizmete alınan eserlerin toplu açılışını yaptı.

Törene, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da katıldı.

Okumaya devam et

DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rami Kütüphanesi Açılış Töreni’ne katıldı

Yayınlanan

on

YAZAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rami Kütüphanesi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Ülkemizin, özellikle de İstanbul’un tarihî ve kültürel mirasına sahip çıkmayı, ecdada karşı sorumluluğumuzun bir gereği olarak görüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rami Kütüphanesi Açılış Töreni’ne katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılımcıları selamlayarak kütüphanenin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Hayatını kaybeden sanatçı Burhan Çaçan’a Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burhan Çaçan yürek tellerimizi titreten, güçlü sesi, kendine özgü yorumu ve her zaman koruduğu vakur duruşuyla hem halkımızın gönlünde taht kurmuş hem de Türk halk müziğine eşsiz katkılar yapmış bir sanatçımızdır. Merhum sanatçımız bizim de ilk gençlik yıllarımızdan itibaren severek dinlediğimiz, şahsiyetini hep takdir ettiğimiz gerçekten müstesna bir insandı. 45 yıllık sanat hayatı boyunca birbirinden değerli albümlere imza atan Burhan Çaçan vefatıyla geride doldurulması zor bir boşluk bırakmıştır. Rabbim merhum sanatçımızı rahmeti ve merhametiyle kuşatsın. Başta ailesi olmak üzere yakınlarına ve tüm sevenlerine sabır versin diyorum” ifadelerini kullandı.

Kütüphaneye dönüştürülen Rami Kışlası’nın ülkenin son 2,5 asırlık tarihinde çok önemli bir yeri olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin de buranın gıda çarşısına dönüştüğü dönemde peynir, sucuk ve pastırma satışı yaptığını söyledi.

Burada bir geçmişini kenara koymanın mümkün olmadığını, buranın top sahası olduğu dönemde futbol da oynadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama hepsinden öte Sultan 2. Mahmut 1828-1829’daki Osmanlı Rus Savaşı’nın askerî ve idari yönetimini bu kışladan yürütmüştür. Cumhuriyet döneminde de aynı amaçla uzunca bir süre kullanılan kışla daha sonra az önce ifade ettiğim gibi Gıda Toptancıları Sitesi de dâhil farklı biçimlerde değerlendirilmiştir” diye konuştu.

“İSTANBUL’UN EN BÜYÜK KÜTÜPHANESİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zaman içinde ciddi bir tahribata uğrayan bu abide eseri İstanbul’un en büyük kütüphanesi olarak düzenlemek için yürüttükleri çalışmaların nihayet sona erdiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Rami’yi sadece bir kütüphane değil pek çok faaliyetin de yapılabileceği bir kültür merkezi olarak planladık. Buradaki kütüphanemiz haftanın her günü, günün 24 saati gençlerimiz başta olmak üzere kitapseverlere hizmet verecektir. Kullanım alanı 36 bin metrekareyi geçen, peyzaj alanı 51 bin metrekareyi bulan, diğer ilaveleriyle yaklaşık 110 bin metrekarelik bir alanda şu andaki yapıya kavuşmuş bulunuyoruz. Kütüphanemizde ilk etapta 2 milyonu aşkın kitap ve 4 bin 200 kişilik kapasitesiyle hizmete başlamasından memnuniyet duyuyorum. Kitap sayımız elbette zaman içinde daha da artacak. Kütüphane bünyesindeki Atatürk İhtisas Kütüphanesi de 25 bin ciltlik külliyatıyla kendi alanında önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rami bünyesindeki Yazma Eserler Kütüphanesi’nin de buraya ayrı bir derinlik katacağını dile getirerek günümüzün olmazsa olmazı dijital kaynakların da burada meraklılarıyla buluşacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kütüphanede emeği geçen herkesi tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyetin 100’üncü yılını 100 yeni kütüphaneyle karşılama hedefine adım adım yaklaştıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu eserin her türlü takdirin üzerinde olduğunu söyledi.

Ülkenin özellikle de İstanbul’un tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmayı ecdada karşı sorumluluklarının bir gereği olarak gördüklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, üstelik sadece bununla kalmadıklarını, modern sanatların ülkede yaygınlaşmasını sağlayacak projeleri de hayata geçirdiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlayışla Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bünyesinde ülkenin en iyi altyapısına sahip bir kongre ve kültür merkezi, sergi merkezi ve kütüphaneyi milletin hizmetine sunduklarını anımsatarak, yine Cumhurbaşkanlığı’nın Çankaya Köşkü’ndeki, Tarabya Yerleşkesi’ndeki, Dolmabahçe’deki, Yıldız Sarayı’ndaki tarihî eserleri restore ederek, Vahdettin Köşkü’nü o yanmış hâlinden sonra bugünkü hâline getirerek, yeni baştan yaparak, tarihe sahip çıktıklarını dile getirdi.

Millî Saraylar Başkanlığını, Cumhurbaşkanlığına bağlayarak, ecdat yadigârı pek çok eserin ihyasını sağladıklarını, bunlarla beraber Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’ni yürütülen tüm olumsuz kampanyalara rağmen yeniden ve çok daha güzel bir şekilde İstanbul’un kültür sanat hayatına kazandırdıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Diğer yandan Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını 100 yeni kütüphaneyle karşılama hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. Bir taraftan Kültür ve Turizm Bakanlığımız diğer taraftan Millet Bahçeleri bünyesindeki kütüphane çalışmalarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, öte yandan belediyelerimiz, ülkemizi ve gençlerimizi kitapla buluşturmak için canla başla çalışıyor. Tabii üniversitelerimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın son dönemde bu konuda gösterdiği gayretlerin de yakın takipçisiyiz. Yeni bir anlayışla dönüştürdüğümüz ve inşa ettiğimiz kütüphanelerimizin gençlerimiz nezdinde gördüğü kabule gittiğim her yerde şahit oluyorum. Eskiler ‘şerefü’l mekin bil mekân’ derler. Yani bir mekânın şerefi, değeri, anlamı orada bulunanlarladır. Bu mananın bu sözün en iyi vücut bulduğu yerlerin kütüphaneler olduğuna inanıyorum. İşte burası böyle bir eserdir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle birlikte tüm vatandaşların kütüphaneyle ünsiyeti ne kadar güçlendirilirse geleceğin o derece emniyette olacağının altını çizerek, “Az önce buradaki bir Anadolu Lisesi’nin mensubu gençlerimizle bir arada olduk. Ve ‘Cumhurbaşkanım 5 dakikada artık okulumuzdan buraya geliyoruz’ dediler. 5 dakika. ‘Başka?’ dedim, ‘Onları da söyleyin bakalım.’ Artık burada çorbanızı içecek misiniz? İçeceksiniz. Çayınızı içecek misiniz? İçeceksiniz. Kahvenizi içecek misiniz? İçeceksiniz. Kek, onu da yiyeceksiniz, para yok. Tabii çok mutlular. Yarın sabahtan itibaren bu uygulama da başlıyor” diye konuştu.

Geriye doğru bakıldığında, kütüphanelerin ne kadar zengin, ne kadar yaygın, ne kadar hareketliyse medeniyetin o derece ürettiğini, devletin o derece güçlü, milletin o derece müreffeh olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim medeniyetimiz kitapla, defterle, kalemle, mürekkeple, okumakla, anlamakla, sormakla, anlatmakla yoğrulmuş, ilimle, irfanla, hikmet ve tefekkürle kıvamını bulmuştur. Duvarları kitaplarla dolu bir kütüphaneyi en kıymetli hazinelerden daha üstün tutan ecdadımız, her kütüphaneyi cennetten bir köşke benzetmiştir. Âlimleri, gölgelerinde soluklanılan cennet ağaçlarıyla kıyaslayan ecdat, onların eserlerini de bu ağaçların meyveleri olarak görmüştür. Elhamdülillah, nasıl bir ecdada sahibiz. İnşallah biz de onlara layık oluruz” değerlendirmesini yaptı.

“ADALET, HAK, HAKKANİYET VE FIRSAT EŞİTLİĞİ TEMELİNDE HİÇBİR AYRIM GÖZETMEKSİZİN ÇALIŞTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayırlı işlerin her biri gibi ilim, irfan, kültür, sanat faaliyetlerini de ibadet aşkıyla yürüten milletin, bu vasfı sayesinde asırlarca dünyaya ışık tuttuğunu, hâlen el üstünde tutulan eserler verdiğini aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kütüphanelerimizin sembolü olduğu bereketli medeniyet iklimimiz, yerini fikri ve manevi kuraklığa bıraktıkça bu tablonun yerini gerileme, rehavet, sefalet almıştır. Kimi dönemlerde bu kuraklık iklimi özellikle tesis edilmiş, özellikle başımıza bir kara bulut gibi çöktürülmüştür. Ülkemizde yıllarca eğitim öğretimi ve entelektüel faaliyetleri hep tek yönlü bir formatlama aracı hem de belirli kesimlere mahsus bir ayrıcalık olarak tutmaya çalışan zihniyetin yol açtığı kısırlığı yaşadık. Çocuklarımızı ya okullara hiç almıyorlardı ya da faşizan baskılarla kendi ideolojik saplantıları doğrultusunda biçimlendirmeye çalışıyorlardı. Rahmetli Menderes’in başlattığı, rahmetli Özal’ın sürdürdüğü bu ülkenin asli unsuru olan milletin evlatlarının akademiden bürokrasiye, medyadan iş dünyasına her alanda önlerini açma çabalarını hayırla yâd ediyoruz. Biz de hükûmete geldiğimiz günden beri adalet, hak, hakkaniyet ve fırsat eşitliği temelinde hiçbir ayrım gözetmeksizin, ülkemizin her köşesini ve milletimizin tamamını kuşatacak şekilde bu anlayışla çalıştık, çabaladık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kalkınmanın bir bütün olduğuna, en başında da eğitimin, kültür ve sanatın geldiğine inandığını ifade etti.

Bunun için önceliklerinin ilk sırasına eğitimi aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem geçmişin yanlışlarını düzeltecek, mağduriyetlerini giderecek hem de bugünün ihtiyaçlarına cevap verecek bir eğitim altyapısı ve sistemi kurmak için kolları sıvadıklarını söyledi.

Okul öncesinden üniversiteye, oradan akademik basamakların en üstüne kadar tüm kademelerde köklü reformlar gerçekleştirdiklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesleki eğitimi güçlendirmek dâhil tüm sistemi yeniden yapılandırdıklarının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversiteleri 81 vilayete yaygınlaştırdıklarını anımsatarak, şunları anlattı: “Çocuklarımızı ve gençlerimizi her alanda destekledik. Aynı şekilde kültür sanat altyapımızı tahkim ettik. Düşüncesine, yüreğine, becerisine, emeğine dayalı üretim yaparak ülkemize değer katan herkesin yanında olduk. Yaptığı işe, gerçekleştirdiği üretime, verdiği hizmete kendi değerlerinin damgasını vuran kültür sanat insanlarımızı özellikle teşvik ettik. Bunları yaparken asırlardır yolumuzu aydınlatan medeniyet güneşimizi tekrar en yükseğe taşıma peşinde koşuyorduk. Demokrasi ve kalkınma atılımlarımızın diğer tüm başlıklarında kaydettiğimiz gelişmelerin de bu mücadeleyi destekleyen bir yönü vardı.”

Geçen 20 yılda ülkenin asırlık altyapı eksiklerini, demokrasi ve güvenlik ihtiyaçlarını gidermekte gerçekten çok büyük bir başarı yakaladıklarını ve bunu kimsenin inkâr edemeyeceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu çerçevede eğitimde, kültür ve sanatta geldiğimiz yeri de çok önemli görüyoruz. Ama henüz bu alanlarda arzu ettiğimiz seviyeye ulaşamadığımızın da farkındayız. Bizimki ancak hayalleri ve hedefleri büyük olanların yaşayabileceği bir hayıflanmadır. Yoksa asırlara bedel eserler ve hizmetler ortaya koyduğumuzdan asla şüphemiz yok” değerlendirmesinde bulundu.

“RAMİ KÜTÜPHANEMİZ GELECEĞE YATIRIMIN ESERİ OLACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünya değişirken ülkemizin yerinde kalması demek gerileme işaretidir. Takip eden değil öncülük yapan diğer alanlar gibi kültürde de kendisine sunulanları tüketen değil, üreten bir Türkiye için gece gündüz çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki dönem Türkiye Yüzyılı vizyonumuzla eğitim ve kültür başta olmak üzere ülkemizi küresel düzeyde marka hâline getirecek başlıkların tamamında da milletimizi hayallerine kavuşturacağız” diye konuştu.

Rami Kütüphanesi’ni, bu büyük yürüyüşte yeni bir halka, yeni bir safha olarak gördüklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Rami Kütüphanemizi gezerken bütün gerek cilt hanesi yani mücellitlerimizi gördüm gerekse adeta bir ameliyathane gibi kitapların restorasyonlarının yapıldığı birimlere girdik. Oradaki arkadaşlarımızın nasıl bir hassasiyetle çalıştıklarını, adeta organ nakli yapar gibi o kitapların bütün gerçekten tahrip olmuş o yaprakları tek tek tek nasıl bir yerden bir yere naklettiklerini görmek, onlara şükran borcu olduğumuzu söylememek mümkün değil. Ve bu eserlerle beraber inşallah Rami Kütüphanemiz çok çok farklı geleceğe bir yatırımın eseri olacak. Ülkemize ve İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum. Dilediğimiz tüm kitapları buraya nakledebiliriz. Ve Kültür Turizm Bakanlığımızın bütçesine ayrıca bir destek vererek yurt içi, yurt dışından buraya her türlü inşallah kitapları alacağız. İthalatçılığımıza onu getireceğiz. Kitap ithali yapacağız dünyanın dört bir yanından ve Rami Kütüphanemizin bu uluslararası özelliğini de çok daha güçlü hâle getirmiş olacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kütüphanede okuyacak, araştıracak, eser ortaya koyacak, yapılan faaliyetlerden istifade edecek herkese teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a günün anısına Rami Kütüphanesi’nin minyatürünü takdim etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, protokol üyeleriyle birlikte kurdele keserek kütüphanenin açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, program öncesinde eşi Emine Erdoğan’la birlikte Rami Kütüphanesi’ni gezdi, öğrencilerle sohbet etti.

Okumaya devam et

DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunma sanayiinde büyük bir zihniyet devrimi gerçekleştirdik”

Yayınlanan

on

YAZAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Nesil Fırtına Obüsleri Teslimat Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Savunma sanayiinde başarı hikâyesi yazmakla kalmadık, aynı zamanda büyük bir zihniyet devrimi de gerçekleştirdik” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millî Savunma Bakanlığı Arifiye Yerleşkesi BMC İşletmesi’nde Yeni Nesil Fırtına Obüsleri Teslimat Töreni’ne katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

BMC Power tarafından bugün teslim edilecek altı adet yeni nesil Fırtına Obüsü’nün hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bu sayıyı önümüzdeki dönemde yeni teslimatlarla toplamda 140’a kadar çıkartacağız. Yeni nesil Fırtına Obüsleri şu an envanterde olan modellere kıyasla pek çok avantaja sahiptir. Yürütülen çalışmalar neticesinde obüslerimizin hem beka kabiliyeti hem de ateş gücü artırılmıştır” dedi.

“TÜRKİYE’NİN SAVUNMA HAMLELERİNİN ENGELLENMESİNE ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Türkiye’nin savunma hamlelerinin, geçmişte defalarca yaşandığı gibi, türlü ayak oyunlarıyla engellenmesine asla müsaade etmeyeceklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunma sanayii alanında da tam bağımsızlığımızı ilan edene kadar durmayacak, dinlenmeyecek, en küçük bir geri gidişe rıza göstermeyeceğiz. İşte bugün burada olduğu gibi, kamu ve özel sektör iş birliğiyle, inşallah ülkemizi başarıdan başarıya koşturacağız” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin zincirlerini kırdığı alanların başında savunma sanayiinin geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ana yüklenicileri, KOBİ’leri, araştırma kuruluşları, teknoloji merkezleriyle son 20 yılda bu alanda hayal dahi edilemeyen başarılara imza attık. Savunma sanayiinde başarı hikâyesi yazmakla kalmadık, aynı zamanda büyük bir zihniyet devrimi de gerçekleştirdik. Daha önce başlattığı stratejik projeler emekleme aşamasındayken akim bırakılan ülkemiz, bizimle birlikle ilk defa projelerinin neticelendiği, uygulamaya geçtiği, başarısını ispatladığı günleri gördü. ‘Yapılamaz’ denilen, ‘hayal mahsulü’ olarak nitelenen birçok kritik projeyi, hamdolsun tek tek gerçeğe dönüştürdük.”

Okumaya devam et

TAKVİM

Mart 2019
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

PETROL TV

SON DAKİKA HABERLER

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muğla’da toplu açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muğla’da toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Her seçimde bize en güçlü şekilde destek veren milletimiz sayesinde, sadece ülkemizi...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rami Kütüphanesi Açılış Töreni’ne katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rami Kütüphanesi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Ülkemizin, özellikle de İstanbul’un tarihî ve kültürel mirasına sahip çıkmayı, ecdada karşı...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunma sanayiinde büyük bir zihniyet devrimi gerçekleştirdik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Nesil Fırtına Obüsleri Teslimat Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Savunma sanayiinde başarı hikâyesi yazmakla kalmadık, aynı zamanda büyük bir...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sanayiden tarıma, bilimden spora, istihdamdan konuta her alanda gençlerimizin yanındayız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ÜniAK FEST Programı’nda yaptığı konuşmada, “Sanayiden tarıma, bilimden spora, istihdamdan konuta her alanda gençlerimizin yanındayız. Gençlerimizi geleceğe, sadece...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan Antalya’da Köy Konutları Anahtar Teslim Töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manavgat-Akseki yangın afeti sonrası yapılan köy konutlarının anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, “Son dönemde yaşanan hiçbir felakette insanlarımızdan...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya’da toplu açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya’da toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, diğer pek çok alandaki hizmetlerimiz gibi afetlerde de...

DÜNYA1 sene ago

“Krizleri fırsata dönüştürerek tarihimizin en yüksek büyüme oranlarına ve ihracat rakamlarına eriştik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2022 Yılı Dış Ticaret Rakamları Açıklaması” programında yaptığı konuşmada, “Tüm dünyayı derinden etkileyen Kovid-19 salgını, küresel tedarik zincirlerindeki...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023’te milletimizin her bir ferdine ve tüm insanlığa barış, huzur, refah ve esenlik dolu bir yıl diliyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yıl dolayısıyla yayımladığı mesajında, “2023’te milletimizin her bir ferdine ve tüm insanlığa barış, huzur, refah ve esenlik...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni asgari ücreti 8 bin 500 TL olarak açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere yeni asgari ücreti 8 bin 500 TL olarak açıkladı. Cumhurbaşkanı...

DÜNYA1 sene ago

“Senegal’le her alandaki iş birliğimizi geliştirme noktasında ortak iradeye sahibiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulunan Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde törenle karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Senegal...

DÜNYA1 sene ago

“Türkiye Yüzyılı vizyonuyla, Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında çok daha büyük başarıları milletimizin emrine sunmakta kararlıyız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “2023 hedeflerimizle, Cumhuriyetimizin ilk yüzyılında yapılanları üçe, beşe, ona katlayan eser...

DÜNYA1 sene ago

“TÜRKİYE YÜZYILI, UMUDUN, SEVİNCİN, HEYECANIN DA YÜZYILI OLACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin’de gerçekleştirilen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “2023 hedeflerimize sıkı sıkıya sarılıyoruz, Türkiye Yüzyılı’yla vizyonumuzu genişletiyoruz. Her küresel...

ENERJİ1 sene ago

Dev yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Silivri, Avrupa’daki en büyük yer altı depolama tesisi haline geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi Kapasite Artış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Kısa ve orta vadede küresel enerji...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİSK Genel Kurulu’na katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da düzenlenen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) 28. Olağan Genel Kurulu’na katılarak bir konuşma yaptı....

DÜNYA1 sene ago

“Tarihî İpek Yolu’nun önemli güzergâhını konforlu, güvenli bir ulaşıma kavuşturuyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Devlet Yolu Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Tarihî İpek Yolu’nun bu önemli güzergâhını 79 kilometrelik iki geliş, iki...

AKARYAKIT1 sene ago

Shell & Turcas Petrol A.Ş. | BUNUN ADI TİCARET OLAMAZ.

Ahmet Erdem Shell Türkiye Ülke Başkanı ve Shell&Turcas A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı : Hak Hukuk Kanun Tanımıyorsunuz . Bazı Yöneticiler...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Turizmde dünya liderliğine yükselme yolumuz açıktır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) 7. Olağan Genel Kurulu’na katılarak bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının başında,...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya’da toplu açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası, Büyükşehir Yatırımları ve Afşar Barajı ile Yapımı Tamamlanan Diğer Tesislerin Toplu...

DÜNYA1 sene ago

“PAKİSTAN, TÜRK MİLLETİNİN GÖNLÜNDE HER ZAMAN MÜSTESNA BİR KONUMA SAHİP OLMUŞTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan MİLGEM Korvet Projesi’nin üçüncü gemisinin denize indirilmesi töreninde yaptığı konuşmada, “Kardeş Pakistan’la savunma sanayii alanındaki ilişkilerimizi taçlandıran...

DÜNYA1 sene ago

“Kalkınma planlarımızın merkezine ‘güçlü kadın, güçlü aile, güçlü Türkiye’ ilkesini yerleştirdik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü münasebetiyle düzenlenen programda yaptığı konuşmada, “Bugün dünyadaki tüm ülkeler, kalkınma vizyonlarının...

DÜNYA1 sene ago

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “YUSUFELİ İLE TÜRKİYE’YE AYRI BİR GÜÇ KATACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Artvin Yusufeli Barajı ve HES, Yeni Bağlantı Yolları ve Tünelleri, Yeni Yerleşim Bölgesi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Bundan...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed El Sani’nin davetine icabetle 2022 FIFA Dünya Kupası’nın açılış törenine...

AKARYAKIT1 sene ago

Akaryakıt sektörü | Shell &Turcas | Ahmet erdem

Mağdur Shell&Turcas bayileri Dayanışma Platformu Ahmet erdem ,52 yıllık shell bayisine kumpas kurmaya utanmıyormusun? Ahmet Erdem Shell Türkiye Ülke Başkanı...

AKARYAKIT1 sene ago

Shell | Ahmet erdem

Mağdur Shell&Turcas bayileri Dayanışma Platformu Ahmet erdem ,52 yıllık shell bayisine kumpas kurmaya utanmıyormusun? Ahmet Erdem Shell Türkiye Ülke Başkanı...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endonezya Devlet Başkanı Widodo ile bir araya geldi

G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Endonezya‘nın Bali Adası’nda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile görüştü....

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan Endonezya’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi nedeniyle gittiği Endonezya’nın Bali adasına ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Bali Ngurah Rai Uluslararası Havalimanı’nda,...

DÜNYA1 sene ago

“Türkiye’yi ve Türk milletini terörle teslim alma çabaları, dün olduğu gibi bugün ve yarın da hedefine ulaşamayacaktır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi nedeniyle Endonezya’ya hareketi öncesi düzenlediği basın toplantısında, İstiklal Caddesi’ndeki patlamada can kaybı ve yaralıların olduğunu...

DÜNYA1 sene ago

“Türkiye’yi doğal gazda merkez ülke hâline getirecek adımlar atıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kastamonu Bozkurt–Abana–Cide–İnebolu İlçelerine Doğal Gaz Verme Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Şehirlerimizi doğal gaz ağlarıyla örerken Türkiye’yi doğal gazda merkez...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Semerkant’ta “Türk Dünyası Ali Nişanı” verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları 9. Zirvesi için bulunduğu Özbekistan’ın Semerkant şehrinde, Türk dünyasına hizmetlerinden...

DÜNYA1 sene ago

“Türk Yatırım Fonu’nun en kısa sürede hayata geçmesi yararlı olacaktır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları 9. Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Türk Yatırım Fonu’nun mümkün olan en kısa sürede hayata...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları 9. Zirvesi’ne katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’ın tarihî Semerkant şehrinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları 9. Zirvesi’ne katıldı. Özbekistan Cumhurbaşkanı...

DÜNYA1 sene ago

Emine Erdoğan, Semerkant’ta Özbekistan’ın Renkleri Sergisi’ni ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan ziyaretine eşlik eden eşi Emine Erdoğan, Özbekistan’ın Renkleri Sergisi’ni ziyaret etti. Emine Erdoğan, sosyal medya...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı 9. Zirvesi’ne katılmak üzere bulunduğu Özbekistan’ın Semerkant kentinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Özbekistan’da Yüksek Düzeyli İmam Buhari Nişanı takdim edildi

Türk Devletleri Teşkilatı 9. Zirvesi nedeniyle Özbekistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tarafından Yüksek Düzeyli İmam...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile bir araya geldi

Türk Devletleri Teşkilatı 9’uncu Zirvesi’ne katılmak üzere Özbekistan’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile bir araya...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı 9. Zirvesi nedeniyle gittiği Özbekistan’ın Semerkant şehrine ulaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Semerkant Uluslararası Havalimanı’nda,...

DÜNYA1 sene ago

“Semerkant Zirvesi’nin Türk devletleri arasındaki iş birliğini çok daha ileri taşıyacağına inanıyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan ziyareti öncesinde gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Semerkant Zirvesi’nin ortak bir dili, tarihi ve kültürü paylaşan Türk devletleri arasındaki...

DÜNYA1 sene ago

Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 84. yıl dönümü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 84. yılı nedeniyle Anıtkabir’de düzenlenen anma törenine katıldı. Anıtkabir’deki...

AKARYAKIT1 sene ago

Royal Dutch Shell Başkan | Andrew Mackenzie

Mağdur Shell&Turcas bayileri Dayanışma Platformu Shell Yönetim Kurulu Başkanı  Sayın Andrew Mackenzie bilginize ; Türkiye deki Bazı Yöneticiler SHELL.’DEKİ Konumlarını...

AKARYAKIT1 sene ago

WAEL SAWAN ; SHELL CEO | TÜRKİYE

Mağdur Shell&Turcas bayileri Dayanışma Platformu Sayın WAEL SAWAN bilginize ; Türkiye deki Bazı Yöneticiler SHELL.’DEKİ Konumlarını ve yetkilerini Kötüye kullanarak...

AKARYAKIT1 sene ago

WAEL SAWAN ,SHELL TÜRKİYE

Sayın WAEL SAWAN bilginize ; Türkiye deki Bazı Yöneticiler SHELL.’DEKİ Konumlarını ve yetkilerini Kötüye kullanarak Gözlerine kestirdikleri bayilere Tuzak kurarak...

DÜNYA1 sene ago

“Türkiye Yüzyılımızın en iddialı alanlarından birisini sağlık olarak belirledik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8. Türk Tıp Dünyası Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye Yüzyılımızın en iddialı alanlarından birisini de sağlık olarak belirledik. Büyük...

DÜNYA1 sene ago

“Togg, 85 milyonun ortak gururudur”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togg Gemlik Kampüsü Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Seri üretim bandından indirip sizlerin huzuruna çıkardığımız bu ilk araçla, 60...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Aslanlı...

DÜNYA1 sene ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

“Türkiye Cumhuriyeti’ni ‘muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarmak’ için kesintisiz bir mücadele içindeyiz” Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yıl dönümü nedeniyle bir...

REKLAM

HABER BURADA