Connect with us

DÜNYA

Türkiye bir istikrar adası olarak ekonomik gelişmesini sürdürecek

Yayınlanan

on

Başbakan Binali Yıldırım, Hilton Bomonti Otel’de düzenlenen “Türkiye Ekonomi Zirvesi”nde konuştu.

Yıldırım, toplantıda konuşulacak konuların, verilecek mesajların Türkiye’nin geleceği, ekonomisi için çok önemli sonuçlara vesile olabileceğini söyledi.

Türkiye’nin geçilen birkaç yıl içerisinde küresel ekonomik kriz dalgalarını gelişmekte olan tüm ekonomiler gibi fazlasıyla hissettiğini dile getiren Yıldırım, ama her seferinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde hükümetlerinin zamanlıca, ayağı yere basan kararlarıyla, politikalarıyla bu dalgalanmaların en asgari hasarlarla atlatmasını başardıklarını vurguladı.

Başbakan Yıldırım, “Son birkaç yıla baktığımızda Türkiye’ye giydirilmeye çalışılan ateşten gömlekleri, ekonomimize kalıcı zararlar vermeden bertaraf edebildik. Türkiye üzerinde birtakım emellerini gerçekleştirmek için gayret gösteren küresel siyaset lobileri kaybetti, Türkiye ve milletimiz kazandı. Nihayet FETÖ terör örgütü aynı süreçte sahneye sürüldü. Uluslararası bir suç şebekesi olan bu cani örgüt, 15 Temmuz gecesi 250 vatandaşımızı şehit etti ve 2 bin 194 vatandaşımızı da yaraladı, gazi oldular.” ifadelerini kullandı.

“15 Temmuz darbe girişimiyle hedefledikleri kaos planını hayata geçiremeyenler hiç zaman kaybetmediler, Türkiye ekonomisi üzerinde istikrarı bozmak için algı operasyonlarına başladılar.” diyen Yıldırım, şunları kaydetti:

“Hatırlayın, o günlerde hemen darbenin arkasında değerlendirme kuruluşları birbiriyle anlaşmış gibi ardı ardına Türkiye’nin notunu düşürdüklerini açıkladılar. Arkasından Türkiye, döviz ve Türk parası üzerinde bir dalgalanma yaşadı. Bütün bu gelişmeler sonrası Türkiye ekonomisi 2016’ın üçüncü çeyreğinde 4,9 küçülmüş ama yıl sonu itibarıyla beklediğimiz büyüme oranının biraz altında yüzde 3,2 büyümeyle tamamlamıştır. 2017 içinde büyük kriz senaryoları hayata geçirilmişti. 2017’nin çok kötü bir yıl olacağı, Türkiye ekonomisinin bozulmaya devam edeceği, ‘Artık Türkiye’de yatırım yapılamaz, büyüme sürdürülemez, ekonomik kriz kapıda’ diye açıklamaları yapmak suretiyle operasyonlar devam etti. Ama bugün tabloya baktığımızda ilk 9 ay Türkiye’ye giren doğrudan yabancı yatırım miktarı 7,5 milyar dolar. Sene sonu büyümemiz de en az yüzde 6 oranında gerçekleşmiş olacak. Makro göstergelerimiz sapasağlam. Yani Türkiye uluslararası yatırımcılar için güvenli bir yer olmaya devam ediyor. Türkiye, dünyaya güven veren ender ülkelerden biri. Türkiye, yatırımcının yüzünü güldüren ülkelerden biri. Bütün bunlar tutmayınca bu sefer de Türkiye’nin notunu düşüren o bildik kuruluşlar art arda 2017 için tahminlerini düzeltme yarışına girdiler. Hatırlayın üç sefer değiştirenler odu. Şimdi de 2017’yi bıraktılar, 2018 için kaos ve ekonomik kriz senaryoları tekrar tedavüle sürüldü. İş alemimiz, vatandaşlarımız rahat olsun. Nasıl ki 2017’de oyunları ters yüz ettikse, büyüme rekoru gerçekleştirdikse, 2018’de de gerekli tedbirleri alarak ülkemizi kalkındırmaya, ekonomimizi büyütmeye devam edeceğiz.”

Türkiye’nin bir istikrar adası olarak ekonomik gelişmesini sürdürmeye devam edeceğini aktaran Yıldırım, “Son 10 yılda küresel krize rağmen Türkiye büyümeye devam ediyor ve dünyada yapılan 10 büyük projenin 6’sını Türkiye gerçekleştirmeyi başardı. Doğru planlama, uygun projeler, sağlam finansman modeliyle Türkiye’ye birçok eser kazandırdık, bundan sonra da kazandırmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım, bugün Türkiye gibi medeniyetlerin buluştuğu, Asya ile Avrupa’nın bir araya geldiği bu topraklarda 3 saat uçuşla 56 ülkeye ulaşılabildiğini belirterek, “Yine bu 56 ülkede 1,5 milyar nüfus yaşıyor. 30 trilyon dolarlık bir gayri safi milli hasıladan bahsediyoruz. Türkiye’yi bölgesinde ekonomik bir çekim merkezi haline getirmek en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Transit ticaretin yakın gelecekteki adresi Türkiye olacak. Şu anda İstanbul’da yapımı devam eden ve seneye ilk etabını açacağımız dünyanın en büyük havalimanı bu hedefimizin itici güçlerinin başında geliyor. Havacılığın merkezi artık batıdan doğuya doğru, bizim topraklarımıza geldi. Bu tarihin tekerrüründen ibarettir. Bir zamanlar İpek Yolu, Baharat Yolu ile doğudan batıya zenginlik için göç yapılırken, şimdi artık zenginlik merkezleri batıdan doğuya doğru döndü. Her iki yönde de bu kervanların, bu göçlerin geçeceği, konaklayacağı yer Anadolu coğrafyası, bizim topraklarımız.” şeklinde konuştu.

Yıldırım, çarkların bu kadar uyumlu ve başarılı dönmesinin, birçok badireye rağmen ekonominin sağlam temellerde emin adımlarla geleceğe ilerlemesinin bazı çevreleri rahatsız ettiğini söyledi.

Durmadan Türkiye ekonomisi hakkında “felaket senaryoları” yazıldığına dikkati çeken Yıldırım, “Bugün döviz kurları üzerinde manipülasyonları görüyoruz. Türkiye ekonomisi, sağlam temelleri ve istikrarıyla güçlüdür, şoklara, her türlü müdahalelere rağmen dirençlidir. Bu, geçtiğimiz 15 yıl içerisinde çeşitli vesilelerle test edildi, gördük ve bu testlerden ekonomimiz başarıyla çıkmıştır.” ifadesini kullandı.

Spekülasyoların döviz kurlarında kısa vadede dalgalanmaya sebep olduğuna da işaret eden Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama Türkiye, bütün bu şoklara karşı direnç göstererek, büyümesini sürdürüyor. Türkiye, ekonomik reformlarla bundan sonra, önümüzdeki yıllarda orta vadeli plan uygulaması çerçevesinde direncini daha da artıracak. Uzun vadede felaket tellallığı yapanlar, yine ters köşe olacak, hüsrana uğrayacak. Yatırımcılarımız, esnafımız, KOBİ’lerimiz, küçük, büyük, orta işletmelerimiz, herkes müsterih olsun, yatırım planlarını değiştirmesin, daima ileriye bakmaya devam etsin. Çünkü gelecek Türkiye’nindir, gelecek milletimizindir. 15 yılda nice spekülasyonlara, faiz lobilerinin sıkıştırmalarına, küresel finans simsarlarının ayak oyunlarına rağmen, biz Türkiye’yi üçe katladık. 2003’ten 2016’ya gelirken, milli gelirimiz 300 milyar dolarlardan 800 milyar dolarların üzerine ve kişi başına milli gelir de 3 bin 200 dolardan 11 bin dolara yaklaşmıştır. Bizim işimiz söylentilere kulak asmak değil, yeni bir geleceğin inşası için icraat yapmaktır. Türkiye, 2023 hedeflerine Gazi Mustafa Kemal’in bize gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine kararlılıkla ilerlerken, laf üstüne laf koyan, felaket tellallarına değil, taş üstüne taş koyan çalışkan bir siyaset anlayışına bugün düne göre daha fazla ihtiyaç duymaktadır.”

“Türkiye ekonomisi her türlü şoka karşı sağlam”

Bu anlayışın 15 senedir Türkiye’ye birçok başarı kazandırdığını, Türkiye ekonomisinin her türlü şoka, manipülasyona karşı sağlam olduğunu her defasında ispatladığını vurgulayan Başbakan Yıldırım, bunun için öncelikle kamu kesimi, bankacılık ve reel sektöre bakmak gerektiğini dile getirdi.

Kamu maliyesi açısından Türkiye’nin Avrupa’nın en güçlü ülkeleri arasında yer aldığını, bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 2 civarında olduğunu kaydeden Yıldırım, “Ocak-Ekim döneminde bütçe gelirleri 510 milyar, vergi gelirleri 431 milyar olmuştur. Vergi gelirleri performansı da göstermektedir ki ekonomi canlanmaya, canlı kalmaya devam ediyor. Eğer kazanç olmazsa, üretim olmazsa, istihdam olmazsa vergi tahsilatı da olmaz. Vergi performansına baktığımızda Türkiye’de üretimin, yatırımın, istihdamın devam ettiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye için, “Güçlü ekonomik büyümesi ve yönetilebilir kamu borcu göstergeleri kredi için kilit öneme sahip olup, bu, diğer ülkeler açısından örnek alınacak bir niteliktir.” dediğini aktaran Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunu kimin için söylüyor? Türkiye için söylüyor. Bunlara ne yaparsanız yapın, böyle lafları kolay söylemezler ama onlar söylemiyor, ekonomimiz söyletiyor, Türkiye’nin başarısı onlara bu lafları söyletiyor. Ama ne söylerse söylesinler, biz önümüze bakacağız, işimize bakacağız. Ülkenize güvenin arkadaşlar, milletinize güvenin. ‘Efendim dalgalanma oldu, şöyle oldu böyle oldu…” Bunlar gelip geçicidir. Türkiye neleri gördü neleri… Yüzde 80, yüzde 100, yüzde 7 bin 500 faizleri gören bir ülke… Enflasyon oranları çift haneli onlarca yıl süren bir süreçten bugünlere geldi. Birtakım konjonktürel ve kısa dönemli dalgalanmaları görüp, asla ve asla ümitsizliğe kapılmanızı istemiyoruz. Çünkü göstergeler ortada. Bizim döviz ihtiyacımız var, finans tarafında biraz problemlerimiz var ama bunlar da hepsi çözülebilecek nitelikte. Ekonomimizin büyüklüğü içerisinde, ekonomimizin vadettiği gelecek içerisinde bu ihtiyaç bir sorun teşkil etmeyecek, bir krize asla neden olmayacak.”

“Bankacılık sektörü dayanıklılığını ispat etti”

Bankacılık sektörünün de 2007, 2008 ve 2009 yıllarındaki finansal çöküşte dünyaya örnek olduğunu ve dayanıklılığını ispat ettiğini vurgulayan Yıldırım, güçlü sermaye yeterliliği ve risklere karşı korunmuş bankacılık sisteminin, bugün de aynı şekilde devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bankalar yüksek faizden hoşnut değilmiş. Elinizi mi tutan var, indirin kardeşim, indirin. Vatandaş da hoşnut değil, istiyorsanız indirirsiniz. Eğer bir şeyi istemiyorsanız muhakkak istemediğinizi terk etmek, istediğinizi elde etmek için bir azim ortaya koymak lazım, bir gayret ortaya koymak lazım. Bir sarmala girmenin anlamı yok. Daha büyük bir sonuç için, bazı küçük, kısa vadeli menfaatleri terk etmesini ve ortak bir platformda buluşmasını finans piyasamız mutlaka başarmalıdır. Eğer siz burada birtakım yeni açılımlar ortaya koymazsanız, gelecekte bunun olumsuz etkilerini en önce siz yaşayacaksınız. O bakımdan burada finans piyasamız, hükümetimiz hep beraber, Merkez Bankamız, el birliğiyle kendi yerli ve milli kaynaklarımızı harekete geçirerek, bu süreçlerde üzerimize oynanan oyunları bozabilmeliyiz, bunu yapacak gücümüz ve kabiliyetimiz var. Biz hükümet olarak tabii ki gereken her türlü tedbirleri alacağız. Merkez Bankası kendi tedbirlerini alacak, hükümet kendi tedbirlerini alacak. 2017 için ne yaptık? Hemen gördük riski, kararlarımızı aldık, KGF’yi (Kredi Garanti Fonu) devreye soktuk ve çarkın dönmesini sağladık. Sağ olun, siz de bankalar olarak elinizi taşın altına koydunuz ve böylece 2017 için önümüze konan o felaket tablolarını ters yüz ettik ve 2017’de dünyada parmakla gösterilen, büyüyen ülkeler arasında yerimizi aldık. 2018 için de aynı şeyleri söylüyorum. Bu durumlar gelip geçicidir. Türkiye, 2018’de 2017’den aşağı kalmayacaktır. Büyümeye devam edeceğiz, yatırıma devam edeceğiz, üretime devam edeceğiz. Onun için, durmak yok, yola devam arkadaşlar.”

Başbakan Yıldırım, başta KOBİ’ler olmak üzere ihracata yönelik firmalara, Kredi Garanti Fonu (KGF) kapsamında 200 milyar liralık bir kredi hacmi oluşturulduğunu hatırlattı.

Bundan yararlanan firma sayısının 356 bine ulaştığını aktaran Yıldırım, bu rakamda KOBİ’lerin payının yüzde 74 olduğunu vurguladı. Yıldırım, “Yani öyle paralar büyük firmalara, büyük işletmelere verilmiş filan lafları var. Bunların gerçekle alakası yok ve daha çok da yeni projeler, yeniden yapılandırmalar için harcanan miktarlarda çok daha küçük oranları teşkil etmektedir.” ifadelerini kullandı.

İhracat verilerine bakıldığında olumlu gelişmelerin görüldüğünü dile getiren Yıldırım, bu yılın 10 ayında, ihracatta geçen yıla göre yüzde 11 oranında artış olduğunu, ekim ayı artışının da son 9 yılın en yükseği olarak yüzde 15,5 olarak gerçekleştiğini söyledi. Yıldırım, gelinen noktada yıl sonu itibariyle 12 aylık dönemde bir önceki yıla göre yüzde 10,7 artış ve 154 milyar doların üzerinde bir ihracat rakamına ulaşılmış olacağını aktardı.

Ara malı ve sermaye malının ithal bağımlılığında azalma eğiliminin devam ettiğini vurgulayan Yıldırım, “İhracatımızı oluşturan ithal ikamesi, ara malı ihtiyacı ve bunun yerli kaynaklar tarafından temin edilmesi yönünde de ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Bunu yapınca ne olacak? İhracatımızın net katma değerini artıracağız ve cari açığımıza da olumlu bir katkı sağlamış olacağız. Artık Türkiye, ihracat odaklı büyümeyi başarma yolunda kararlı bir adım atmıştır ve bunu sürdürmektedir.” şeklinde konuştu.

Başbakan Yıldırım, reel sektöre sağlanan kredi teminatı imkanı ile krediye yönelmek üzere bankaların fonlama maliyetinde bir artış gerçekleşirken kredi faizlerinde de yukarı bir hareketin olduğunu, piyasaların canlanması ölçüsünde enflasyonda da bir kıpırdama sonucunun ortaya çıktığını söyledi.

“Hiç telaş etmiyorlar. Biz niye telaş edelim?”

Türkiye’nin ekonomide altyapısının sağlam olduğunu vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Reel sektör sağlam, bankacılık sektörü sağlam. Kamu finansmanı; kamu borcu, milli gelire oranı yüzde 30’un altında. Toplam kamu özel sektör borçlarının oranı, milli gelirin yüzde 130’u civarında. Gelişmiş ülkelere bakıyorsunuz, bu oranlar yüzde 400’e varan var, yüzde 300’e varan var. Avrupa’da yüzde 200’ün üzerinde galiba değil mi Mehmet (Şimşek) Bey? Avrupa Birliği ortalaması, milli gelirlerinin iki katından fazla borçları var. Hiç telaş etmiyorlar. Biz niye telaş edelim. Bizimki onlarınkinin yarısı kadar. Bizde daha dinamik bir nüfus var, bizde daha üretken bir ekonomi var. Oralarda büyüme yüzde 2, yüzde 3’le gidiyor. Bazılarında sıfır. Türkiye’de işte bugüne kadar 5’in üzerinde büyüme var. Üçüncü çeyrekte muhtemelen biraz daha yüksek bir büyüme olacak ve yıl sonunu öyle zannediyorum ki 6’dan aşağıya inmeyecek.”

Yıldırım, konuşmasında ABD’de devam eden davalara da değindi.

ABD’de devam eden bir dava üzerinden birtakım dedikodular, spekülasyonlar, yalan yanlış lafların ortada dolaştığını dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bunu da fırsat bilen birtakım çevreler Türkiye ekonomisi üzerinde operasyon yapmaya çalışıyorlar. Amerika’da görülmekte olan davalar mesnetsiz, asılsız söylentilere ve yalanlara dayanmaktadır. Türkiye, bugüne kadar ihracatında, ticaretinde hem kendi hukukuna hem de uluslararası hukuka aykırı hiçbir işlem yapmamıştır. Bu bakımdan ülkemiz rahattır. Biz Birleşmiş Milletler’in aldığı her türlü karara saygı gösteren, hukukun üstünlüğüne önem veren bir ülkeyiz. O bakımdan Türkiye’ye zorlama yoluyla birtakım isnatlarda bulunmak ve buradan finans sektörümüzü sıkıştırarak Türk ekonomisini zora sokmak gayretleri beyhudedir, asla sonuç çıkarmaz. Bu dava maalesef hukuki olmaktan siyasi bir yöne doğru evrildiğini görüyoruz. Biz diyoruz ki, Türkiye’de de Amerika’da da bırakalım hukukçular işlerini yapsın. Siyaset de kendi işini yapsın ama asla ve asla hukukçuların iki ülkenin ilişkilerini zehirlemesine de müsaade etmeyelim.”

Türkiye-Amerika’nın, iki müttefik devlet olduğunu aktaran Yıldırım, “NATO’da beraberiz, yarım asrı aşan bölgede iş birliğimiz var. Her ne kadar son zamanlarda bizim canımızı yakan terör örgütleriyle iş tutuyor olsalar bile bunun geçici bir durum olduğunu kabul ediyor ve bu işin kısa sürede bu yanlıştan dönüleceğini ümit ediyoruz ve bekliyoruz. 17-25 Aralık’ta terör örgütünün yargı yoluyla gerçekleştirmeye çalıştığı darbe tutmayınca bugün Amerika’da görülen davaya Fetocuların bir şekilde sızmaları suretiyle tekrar denenmeye çalışılmaktadır. Bu davanın temelini, hukuki dayanağı oluşturan deliller, bilgiler, belgeler Feto terör örgütünün 17-25 Aralık öncesi ülkemizde yaptığı kanunsuz, hukuksuz işlerin bir sonucu olduğunun bilinmesini isteriz. Hukuk devletinden beklenen delillerin sağlam, hukuki altyapısı sağlam bir davayla yargılamayı gerçekleştirmiş olması. Ne idiği belirsiz, üretilmiş, montaj, yapıştırma bilgileri delil olarak ortaya koymak hukuk değildir, hukuki bir düşünce tarzı değildir.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin başka ülkelerle yaptığı ticaretin, Türkiye’nin işi olduğunu ve Türkiye’nin vereceği karara bağlı olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bu konuda da kimseden icazet almaya ülkemizin ihtiyacı yoktur. Bazıları, kendileri ambargo koydukları ülkelerle rahat rahat ticaret yapacaklar aynı ülkeyle Türkiye ticaret yapınca bu suç olacak. Buna kargalar güler. Daha yakın zamanda İran ile Amerika uçak satışı konusunda anlaşmaya vardılar, prensip anlaşmasına vardılar. Ondan sonra da kalkıp ‘Türkiye, ambargoyu deldi, ihlal etti’ gibi ipe sapa gelmeyen iddialar ortaya koyuyorlar. Bunun neresinde hukuk var? Bunun neresinde adalet var? O bakımdan eğer uluslararası hukuka uyulacaksa buna bu iddiayı ortaya koyanların en önce kendileri riayet etmesi beklenir. Türkiye’nin ve söz konusu ülkenin hukuku derindir ve bu hukuku zedeleyecek birtakım spekülasyonlardan, birtakım sorumsuz beyanlardan kaçınılması mutlaka elzemdir, gereklidir.”

Yıldırım, Türkiye’nin uluslararası ekonomik ilişkilerinde hukuka aykırı herhangi bir işlemin ne geçmişte söz konusu, ne de şimdi mevcut olduğunu söyledi.

Türkiye’nin bütün kurumlarıyla sağlıklı bir şekilde çalışan bir hukuk devleti olduğunu dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

“Her ülkede hatalar olabilir. Hataları düzeltmek de hukuk devletinde yine ülkeyi yönetenlerin sorumluluğundadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde devam eden bu yargı ve burada gelişen olaylar Türkiye’ye ve ülkemizin küresel ölçekteki ekonomik ilişkilerine zarar verme noktasına gelmiştir. Buna asla ve asla müsaade edilmemelidir. Davanın tarafları orada baskı altında tutulmakta, ülkemiz ve menfaatlerimiz aleyhine ifade vermeye zorlanmaktadır. Sanık olarak açtığınız, daha duruşma başlamadan tanığa dönüşmüştür. Bunun adalet neresindedir? Bütün bunlar dünyanın gözü önünde cereyan etmektedir. Türkiye’yi zor durumda akılları sıra bırakacak ifadeleri almak suretiyle ve bu şekilde bir sonuca ulaşma gayretleri beyhudedir. Yapılan işin adı insan hakları ihlalidir.”

Bu hukuk ayıbını suistimal ederek Türk bankaları hakkında kriz söylentileri çıkaranlar ve bunu yapanların geçmişte olduğu gibi yine sukutu hayale uğrayacağını vurgulayan Yıldırım, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’nin 50 yıllık hedefi olduğunu, bu hedefinde de zerre kadar şaşma olmadığını kaydetti.

Yıldırım, AB’nin katılım öncesi yardımlarda kısıtlama kararı aldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Sanki büyük bir işmiş gibi, büyük bir gürültüyle patırtıyla kamuoyuna duyurdular. Neymiş? 105 milyon avro verilen katılım öncesi desteklerde kesintiye gitmiş. 105 milyon avro nedir kardeşim? Türkiye’nin ekonomisi içinde ne anlam ifade eder. Türkiye’nin tek bir projesi 3 milyar avro. Türkiye artık eski Türkiye değil. Olsa ne olur, olmasa ne olur. Türkiye milyar dolarları, avroları yatırım için geleceği için harcayabilecek bir ekonomik potansiyele sahiptir. Türkiye bugüne kadar AB hedefine ne kadar sadakat gösterdiyse bundan sonra da aynı şekilde devam edecektir. Tabi bu tek taraflı olmaz. Karşı tarafın da aynı şekilde gelecek vizyonunu belirlemesi, hangi yönde gideceğine karar vermesiyle de ilgilidir. ‘Türkiye’yle mi AB yoluna devam edecek, yoksa kendi içine kapanıp yeni bir gelecek mi belirleyecek.’ bunu belirleme işi, bu karar bizim kararımız değil AB’nin kararı olacaktır. Bu kararlarını verdiği anda biz de ona göre hareket edeceğiz.”

“AB ile ilişkiler normale dönmeye başladı”

Başbakan Binali Yıldırım, son bir iki yılda Avrupa’daki seçimler ve Türkiye’deki referandum esnasında yaşanan gerginlikler sonucu ilişkilerin istenilen düzeyde olmadığını belirterek, bunun geçici bir durum olduğunu gördüklerini, şimdi peyderpey ilişkilerin normale dönmeye başladığını söyledi.

Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşımaya kararlı olduklarını dile getiren Yıldırım, 2023 hedeflerine emin adımlarla götürmeye de kararlı olduklarını anlattı.

Yıldırım, kısa bir süre önce orta vadeli plan yapıldığını ve yürürlüğe koyulduğunu belirterek, bu planın esasını yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın oluşturduğunu, planın dört temel üzerinde yapıldığını kaydetti.

Başbakan Yıldırım, 2018-2019-2020 için büyüme oranının 5,5’un altında olmayacağını ifade ederek, faiz ve enflasyonda tek haneli rakamlara indirilmek için gerekli gayreti çabayı göstereceklerini, bunun herkesin işi olduğunu, tek başına hükümetin, tek başına kişilerin işi de olmadığını vurguladı.

Finans, reel ve kamu sektörüyle hep beraber işveren, işçiler bir araya gelerek ülkenin menfaatlerini esas alarak küçük vadeli hesapların erteleneceğini belirten Yıldırım, “İkinci plana atacağız ve böylece bölgemizde yıllardan beri büyük bir mücadele veren ülkemizin bir yandan bölgenin istikrarına katkı sağlaması, Suriye’de, Irak’ta, diğer bölgelerde akan kanın durdurulması, kalıcı çözüme buralarda uğraşılması için aktif katılımımız devam ederken diğer yandan da ekonomik büyümemiz, refahımızın artması yönündeki çabalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Yıldırım, Türkiye olarak iş dünyasının önünü açacak, sektörü bir anlamda güvenceye kavuşturacak toplumsal sözleşmelere imza atıldığını ve bunlara devam edileceğini ifade ederek, milletin 15 Temmuz’da demokrasinin ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha cümle aleme gösterdiğini, bu sorumlulukla küresel krize rağmen son 10 yılda ortalama her yıl yaklaşık 1 milyon vatandaşa iş aş ve aş sağlandığını anlattı.

Son bir yılda istihdamda 1 milyon 300 bin kişiye iş bulunduğunu dile getiren Yıldırım, “AB üyesi 28 ülkenin genelinde gençlerin iş gücüne katılım oranı son 10 yılda yüzde 2,5 azalmışken, Türkiye’de ise bu 5.8 oranında artış göstermiştir. Yılın ilk yarısında yüzde 5.1’lik büyümenin 3.9’u yatırımlardan ve ihracattan gelmektedir. Bu neyi gösteriyor? Büyümenin kalitesini gösteriyor. 2017 başında bir ihracat seferberliği başlattık ve Eximbank’ın sermayesini 10 milyara çıkardık. Bunun anlamı, ihracatçı sayısı daha artsın, ihracat miktarımız daha artsın, pazar çeşitliliğimiz daha da fazlalaşsın. Sonuçları ortada ihracat artmaya devam ediyor ve inşallah geçmiş yıllardaki 156 milyar doları yakalamayı hedefliyoruz. Bu sene en azından o rakama erişmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

” 55 teknoloji geliştirme bölgesi faaliyete girdi”

Başbakan Binali Yıldırım, bugün dünyanın en büyük 250 müteahhitlik kuruluşu içinde 45 Türk firmasının yer aldığını anlatarak, bu sayıyla Çin’in ardından ikinci sırada yer aldıklarını söyledi.

Türkiye’nin kabiliyetini gösteren bir başka gelişmenin de 2016 yılında müteahhitlik sektöründe proje hacmi bakımından dünya devleri Almanya ve Japonya’yı da geride bıraktığını dile getiren Yıldırım, turizmin tekrar toparlandığını anlattı.

Turizmde yılın 9 ayında bir önceki yıla göre yüzde 29’luk artış sağlandığını vurgulayan Yılrdırım, “Hala 2015 öncesi noktaya gelmiş değiliz, bunun için gayret ediyoruz. 69 adet teknoloji geliştirme bölgesi ilan ederek bunların 55 tanesini faaliyete soktuk. Türkiye artık katma değeri yüksek teknoloji üretebilen güçlü bir ekonomiye geçsin istiyoruz.” diye konuştu.

Yıldırım, demir ipek yolunun Bakü-Tiflis- Kars hattını hizmete açtıklarını hatırlatarak, bu sayede ulaşılacak pazarın büyüklüğünün 31 trilyon dolar olduğuna vurgu yaptı.

Uzakdoğu’dan Avrupa’ya açılan ulaşım koridorunda “Orta koridor” diye nitelendirdikleri bu güzergahın tam da Türkiye üzerinden geçtiğine dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

“Milli savunma sanayinde yerlilik oranını yüzde 60’ın üzerine çıkardık. Türkiye’ye yaptığımız bölünmüş yollar, otoyolların yanı sıra şimdi de yerli otomobil yapmak için Türk firmaları işbirliği içine girdi, birlikte bu sorumluluğu üstlendiler. enerjide dışa bağımlılığı azaltacak hamleleri de gerçekleştiriyoruz. Nükleere dayalı Mersin-Akkuyu nükleer santrali inşallah bu yıl başlamış olacak ve 2023 hedeflerimiz içinde 4480 megavat ilave bir güçle hizmete alınmış olacak.”

Başbakan Yıldırım, bunların saymakla bitmeyeceğini, eğitim ve sağlık ile birçok alanda Türkiye’nin 2023 hedeflerinin bir çoğunu şimdiden yakalamış gibi gözüktüğünü aktararak, “Türkiye, güven veren yatırım fırsatları ve yükselen yıldızıyla oluşturduğu cazibe merkezi yapısını korumaya devam edecek böylece bölgede istikrar unsuru olarak kalmaya devam edecektir. Yarınlarımızın bugünden daha da güzel olacağını bir kez daha altını çizerek ifade etmek istiyorum.” dedi.

Bu toplantının ülke ekonomisi ve yatırımcılar için hayırlara vesile olmasını dileyen Yıldırım, bu programın hazırlanmasında Ciner grubu ve Bloomberg HT olmak üzere katkı sağlayanları tebrik etti.

Zirveye, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, İstanbul Vali Vasip Şahin, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Borsa İstanbul A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ile Ciner Grubu Başkanı Turgay Ciner de katıldı.

Zirve aile fotoğrafının çektirilmesinin ardından sona erdi.

DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan , “Salgın etkisini yitirip taşlar yerine oturdukça, Türk ekonomisi yeni rekorlara koşmaya devam edecektir”

Yayınlanan

on

YAZAR

DEV YATIRIMLAR :

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Salgın etkisini yitirip taşlar yerine oturdukça, Türk ekonomisi yeni rekorlara koşmaya devam edecektir. Türkiye, sadece sağlık turizminde değil, ihracattan üretime, tarımdan sanayiye birçok alanda salgın sürecinden güçlenerek çıkacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep 5. Organize Sanayi Bölgesi’nde 300 fabrikanın toplu açılış törenine katılarak, bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 1,5 yıllık bir hasretin ardından tekrar Gaziantep’te bulunmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, Gaziantep halkına, destekleri, duaları, şahsına gösterdikleri teveccühleri için teşekkür etti.

“FABRİKALAR, GAZİANTEP’İN İHRACATINA 1 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE KATKI SAĞLAYACAK”

Açılışı yapılan fabrikaların tekstil, gıda ve ambalaj sektörlerinde yoğunlaştığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Toplamda 15 milyar liralık yatırım bedeliyle hizmete giren bu fabrikalarda, 45 bin vatandaşımız doğrudan istihdam imkânına kavuştu. Dolaylı istihdamı da hesaba kattığımızda bu sayı 100 bini aşıyor. Tabii işin bir de dış ticaret ve döviz kazandırma boyutu var. Tam kapasite üretime geçilmesiyle bu fabrikaların, Gaziantep’in ihracatına 1 milyar doların üzerinde katkı sağlaması bekleniyor” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüştüğü, bir araya geldiği iş inanlarına Gaziantep’i örnek bir şehir olarak gösterdiğini belirterek, “Afrika’dan Ortadoğu’ya, Avrupa’dan Asya ve Amerika’ya kadar dünyanın 100’ü aşkın ülkesinde sizlerin ürünleriyle karşılaşıyoruz. Sadece tekstilde değil, gıdadan kimyaya, ambalajdan metal ve makine sanayiine uzanan çok geniş bir yelpazede Gaziantepli firmalarımız ihracat gerçekleştiriyor. İhracatta Türkiye’nin marka şehirlerinden olan Gaziantep’in, önümüzdeki dönemde bu başarı grafiğini daha da yukarıya taşıyacağına inanıyorum” dedi.

Açılışı yapılan fabrikaların yatırımcıların özgüveninin ne kadar yüksek olduğuna, geleceğe ne denli büyük bir umutla ve heyecanla baktığına işaret ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İçinden geçtiğimiz şu kritik dönemde, ülkemizin ihtiyaç duyduğu şey işte bu motivasyondur, bu heyecandır, bu dinamizmdir” ifadesini kullandı.

“SALGIN BERABERİNDE ÇEŞİTLİ ZORLUKLAR GETİRSE DE YENİ FIRSAT PENCERELERİ DE AÇIYOR”

Şeamet tellallarına kulak asmadan, milletle birlikte çalışmaya, üretmeye, şehirlere ve ülkeye yatırım yapmaya devam ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Türkiye’nin, son 18 yılda hangi girdaplardan, hangi saldırılardan, hangi tuzaklardan sıyrılarak bugünlere geldiğini en iyi sizler biliyorsunuz. Bugüne kadar, 2008 küresel krizinden bölgemizdeki çatışmalara, terörden darbe girişimine ülkemizi ve bağımsızlığımızı hedef alan birçok saldırıyı, hamdolsun, başarıyla bertaraf ettik. Altyapı ve hizmet alanlarındaki yatırımlarımızla Cumhuriyet tarihimizin tamamında yapılanları üçe, beşe, hatta ona katladık. Tüm bunları birbirimize inandığımız, birbirimize güvendiğimiz, tam bir dayanışma içinde hareket ettiğimiz için yapabildik. Karşılaştığımız tüm badirelerin üstesinden, Türkiye’nin tökezlemesi için ellerini ovuşturan bir güruhun engelleme çabalarına rağmen geldik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınıyla mücadelede Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin sağladığı avantajları en iyi şekilde değerlendirdiklerini belirterek, aldıkları tedbirler sayesinde, bu salgının Türkiye’yi sıkıntıya düşürmesine, tökezletmesine müsaade etmediklerini vurguladı.

Kamu hizmetlerinin aksamasına izin vermedikleri gibi toplumun hiçbir kesimini de yalnız bırakmadıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomik İstikrar Kalkanı paketiyle vatandaşları, esnafı ve firmaları salgının etkilerine karşı korumaya aldıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgın sebebiyle gelişmiş ülkelerin dahi içine kapandığı günlerde, biz sanayicimizle, ticaret erbabımızla birlikte hareket ederek yeni pazarlara açılmanın, müşteri yelpazemizi genişletmenin mücadelesini verdik. Sanayicimizle bir araya geldikçe, üreticilerimizi dinledikçe şu gerçeği net olarak görüyoruz. Her ne kadar bu salgın beraberinde çeşitli zorluklar getirse de iş dünyamızın önünde yeni fırsat pencereleri de açıyor” diye konuştu.

“TÜRK ŞİRKETLERİ, KALİTELİ ÜRÜNLERİ VE REKABETÇİ FİYATLARIYLA GİDEREK DAHA ÇOK TAKDİR TOPLUYOR”

Türk şirketlerinin, kaliteli ürünleri, rekabetçi fiyatları, coğrafi avantajları ve güvenirlikleriyle giderek daha çok takdir topladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uluslararası şirketlerin alternatif üretim üssü arayışlarında, Türkiye’nin adı artık daha fazla zikrediliyor. Sanayisi, üretim kapasitesi, nitelikli işgücü, üç kıtayı birleştiren stratejik konumu, sağlık ve ulaşım altyapısı ile ülkemizin yıldızı daha çok parlıyor. Salgın etkisini yitirip taşlar yerine oturdukça, Türk ekonomisi yeni rekorlara koşmaya devam edecektir. Daha önce ifade ettiğim gibi Türkiye, sadece sağlık turizminde değil, ihracattan üretime, tarımdan sanayiye birçok alanda salgın sürecinden güçlenerek çıkacaktır” dedi.

Özel sektörün ekonominin en önemli itici gücü olduğunu, bunun için 18 yıldır Türkiye ekonomisini özel sektör eliyle büyütmeye çalıştıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları yatırımlar ve gerçekleştirdikleri düzenlemelerle özel sektörün önündeki engelleri kaldırarak iş insanlarını ve firmaları desteklediklerini, teşvik ettiklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İş dünyamızın önünü açan, işlerini kolaylaştıran, büyüten, geliştiren, rekabet gücünü artıran her adımı ülkemiz ve milletimiz için kazanç olarak gördük. Özel sektörümüz de bizim açtığımız yoldan ilerleyerek ülkemizin ekonomik büyümesinin lokomotifi oldu. Kamu-özel ortaklığı ve dayanışmasına dayanan bu süreci ‘Türkiye modeli’ diye tanımlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE’NİN KÜRESEL ÖLÇEKTE İŞ YAPAN FİRMA SAYISI ÇOĞALMALI”

Türkiye’nin küresel ölçekte iş yapan firma sayısının çoğalması gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her kim 21’inci yüzyıl Türkiye’sinde özel sektörü düşmanlaştırıyorsa, onun ülkemizin kalkınması ile ilgili bir hassasiyeti yoktur. Her kim şirketlere el koymaktan bahsediyorsa onun amacı ülkemizin yeniden bataklığa saplanmasıdır. Her kim devlet ile özel sektörün iş birliğini acımasızca eleştiriyorsa onun hedefi Türkiye’yi yurt dışına bağımlı kılmaktır” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin kalkınmasını, güçlenmesini, ekonomik ve ticari bakımdan gelişmesini savunan hiç kimsenin özel sektöre düşmanlık yapmayacağına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bazı siyasi parti temsilcilerinin son dönemde yaptıkları özel sektör karşıtı açıklamaları aslında bunların zihin kodlarını ortaya koymaktadır. Gerçi bunların mazisinde savunma sanayi başta olmak üzere her alanda özel sektör karşıtlığının birçok örneği vardır. Ülkemizin yetiştirdiği en vizyoner insanlardan olan Nuri Demirağ’ın uçak fabrikası bizzat dönemin tek parti iradesi tarafından kapatılmıştır. Merhum Nuri Killigil’in modern silah ve cephane fabrikasını sabote eden yine tek parti zihniyetinden başkası değildir. Devrim arabalarının engellenmesinden, Gümüş Motor Projesinin akim bırakılmasına kadar ülkemize çağ atlatacak birçok hamlenin sabote edilmesinde aynı vesayetci zihniyetin silüeti vardır. 28 Şubat döneminde sermayeyi ‘yeşil, gri, beyaz’ diyerek renklere ayırarak ekonomimizin altını oyanlarda yine bu faşist ideolojinin mensuplarıdır. Aradan geçen onca zamana, milletten yedikleri onca silleye rağmen maalesef bu zihniyet değişmemekte ısrar etmektedir. Kendileri bilirler, milletimiz vakti saati geldiğinde bunları da siyaset arşivinin tozlu raflarına kaldırmakta tereddüt etmeyecektir.”

“Türkiye kamu tarafı ve özel sektörüyle ne kadar güçlü olursa, sosyal dokusu ve ekonomisiyle ne kadar sağlam olursa geleceğine de o derece güvenle bakacaktır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, organize sanayi bölgelerinin sayısını 193’ten 320’ye çıkardıklarını, büyük ölçekli yatırımlara yönelik endüstri bölgelerini devreye aldıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknopark sayısını 5’ten 85’e yükseltirken 600’ün üzerinde AR-GE ve Tasarım Merkezi kurulmasını sağladıklarının altını çizerek. Gaziantep’in tüm bu imkânları en iyi şekilde kullanan ve en büyük atılımı yapan şehirlerin başında geldiğini kaydetti.

“HEDEFİMİZ GAZİANTEP’İ ÇOK DAHA İLERİLERE TAŞIMAKTIR”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gaziantep ihracatı 2004 yılında 1,2 milyar dolar düzeyindeyken 2019 yılında bu rakam 7,5 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde şehrin toplam millî geliri 8,5 milyar liradan 70 milyar liraya yakın bir seviyeye yükseldi. Hedefimiz Gaziantep’i çok daha ilerilere taşımaktır. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, dayanışmamıza sıkı sıkıya sarıldığımızda aşamayacağımız hiçbir engel yoktur” diye konuştu.

Gençlerin ve çocukların teknolojiyle iç içe olmasını istediklerine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te bir Dene-Yap Türkiye Teknoloji Atölyesi kurulduğunu, ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencilerin burada tasarım, robotik kodlama, yapay zekâ ve siber güvenlik gibi alanlarda ücretsiz eğitimler aldıklarını kaydetti.

Gaziantep’teki tüm okulların TÜBİTAK popüler bilim yayınlarına kavuştuğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep Valiliği, TÜBİTAK ve Şahinbey Belediyesi iş birliği ile anaokulları dâhil olmak üzere şehirdeki bin 111 okulun tamamına 200 bin TÜBİTAK kitabını teslim ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara ve Bursa’dan sonra Gaziantep’te 1 model fabrika kurulacağı müjdesini vererek, Kasım ayında bu fabrikanın açılacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, beraberindekilerle tesislerin açılışını yaptı. Açılışta kesilen kurdele, programın yapıldığı alana getirilen yerli makinada üretildi.

HACI AHMET ZİYLAN EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı Hacı Ahmet Ziylan Eğitim Merkezi Müdürlüğünün açılış törenine de katılarak, Merkezin açılış kurdelesini kesti.

Okumaya devam et

DÜNYA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin hedeflerine ulaşmak için üreten, somut neticelere ulaşan başarılı gençlere ve insanlara ihtiyacı bulunuyor”

Yayınlanan

on

YAZAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST 2020’de yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin, hedeflerine ulaşmak için tasarlayan, üreten, geliştiren, somut neticelere ulaşan başarılı gençlere, başarılı insanlara ihtiyacı bulunuyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının öncülüğünde Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen, TEKNOFEST 2020’ye katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in Gaziantep’e, Türkiye’ye ve özellikle gençlere hayırlı olmasını dileyerek, etkinliği düzenleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfına teşekkür etti.

“ÜRETMEK İSTEYEN HERKESE ARADIĞI FIRSATI SUNDUK”

TEKNOFEST’e ev sahipliği yapmak için neredeyse her ilden talep geldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun üzerine TEKNOFEST’in tek rakamlı yıllarda İstanbul’da, çift rakamlı yıllarda ise diğer şehirlerimizden birinde yapılmasına karar verildi” açıklamasında bulundu.

Tüm alanlarda dereceye giren takımları ve yarışmacıları tebrik ederek azim ve başarılarının devamını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Salgın sebebiyle bu festival alışık olduğumuz büyük kalabalıklar yerine daha sınırlı gruplarla gerçekleştirildi. Ancak bu durum TEKNOFEST heyecanının ülkemizi ve gençlerimizi sarmasına engel teşkil etmedi. Şu karşımdaki kalabalık, bu manzara sizlerin azmini ve kararlılığı hiçbir virüsün, hiçbir engelin, hiçbir tehdidin durduramayacağını gösteriyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl TEKNOFEST’e 81 ilin yanı sıra 84 ülkeden 20 binin üzerinde takım ve 100 bin yarışmacı başvurusu olduğunu bildirerek şöyle devam etti: “Festivalin paydaş sayısının 14’ten 63’e yükselmesi bu heyecanın çocuklarımız ve gençlerimizle birlikte ülkemizdeki her kesimi sardığının ispatıdır. Gençlerimize duyulan güvenin ifadesi olan bu tablo, bize özgün fikirler geliştiren, çalışan, üreten, azmeden herkesin ihtiyacı olan mecrayı bulabileceğini söylüyor. Esasen bu Türkiye’nin son 18 yıldaki hikâyesinin de bir özetidir. Uzun bir ihmal edilmişlik döneminin ardından batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine ülkemizin her köşesini kalkındırırken, aynı zamanda üretmek ve kazanmak isteyen herkese aradığı fırsatı sunduk. Türkiye’nin altyapı, insan gücü, üretim ve ihracat seviyesinin geldiği yer bu fırsatın en güzel şekilde değerlendirildiğinin işaretidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Edirne’de Lagari Hasan Çelebi’nin izinden gidip roket bilimine merak saran gencimizin kendini ifade edip kabiliyetini ortaya koyabileceği yer işte burasıdır. Şırnak’ta Cezeri’nin birikimini yaşatma hayali kuran evladımızın robotik alanındaki becerilerini gösterebileceği yer işte burasıdır. Trabzon’da Hezarfen Ahmed Çelebi’nin gayretiyle havacılığa yönelen çocuğumuzun tutkusunu gerçeğe dönüştürebileceği yer işte burasıdır. Sahip olduğumuz medeniyet miraslarını teknoloji boyutunda yeniden ayağa kaldırmak isteyen herkese aradığı fırsatı sağlayan yer işte burasıdır” diye ekledi.

“HER ALANDA ÇIĞIR AÇACAK YENİLİKLER BURADA TOHUMLANACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’deki yarışmada başarılı olup, yaptıkları uydu Aralık ayında uzaya fırlatılacak olan Grizu Takımı’nın T-3 Vakfının desteklediği takımlardan biri olduğuna işaret ederek, insansız sualtı sistemleri yarışmasında ipi göğüsleyen TEKNOFEST ekibinin de şimdi uluslararası alanda rekabet edecek özgün sistemler geliştirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İki defa roket takımı birinciliği kazanan gençlerimiz bu başarılarını girişime dönüştürmeye hazırlanıyor. Yapay zekâ girişimi kurarak dünya çapında başarılar için kolları sıvayan gençlerimiz TEKNOFEST’in lise seviyesi birincileriydi. Bu yılki yarışmacılarımızdan da önümüzdeki dönemde benzer başarılara imza atacaklar elbette çıkacaktır. Evet, yapay zekâdan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler işte burada tohumlanacak, filiz bulacak, kök ve boy salacaktır” dedi.

“TEKNOLOJİNİN EN BÜYÜK SERMAYESİ ÜRETKEN ZİHİNLERDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapay zekâ, blok zincir, siber güvenlik, nesnelerin interneti gibi yeni gelişen alanlar başta olmak üzere, teknolojinin her boyutunda benzer başarıların kazanılmaması için hiçbir sebep bulunmadığının altını çizerek, “Teknolojinin en büyük sermayesi üretken zihinlerdir, diğer her şey bunun ardından gelir” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin insansız hava araçları alanında dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, benzer bir başarıyı otomobilde ve uçan arabalarda da yakalanacağına inandığını söyledi.

“TEKNOLOJİNİN HIZINA YETİŞMEK ARTIK BİR TERCİH DEĞİL, MECBURİYET HÂLİNİ ALMIŞTIR”

“Biz Türkiye’yi 2023 hedefleriyle buluşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Gençlerimiz de inşallah 2053 ve 2071 vizyonlarıyla bu tohumları ulu çınarlara dönüştüreceklerdir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Sizlerin potansiyelini, azim ve kararlılığını ülkemizin en büyük avantajı olarak görüyoruz. Dene-yap atölyelerinden TEKNOFEST’e, bütün bunlara kadar tüm platformları da bu potansiyeli desteklemek amacıyla oluşturuyoruz. Bu karşılık ülkemizde bazılarının hâlâ millî teknoloji hamlemizi küçümsediklerini, hatta ellerinden gelse yok etmeye niyetli olduklarını teessürle takip ediyoruz. Hâlbuki dünya büyük bir dijital devrim sürecinden geçiyor, teknolojinin hızına yetişmek artık bir tercih değil, mecburiyet hâlini almıştır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha önemlisi, yaşadıklarımız bize bu değişimi yerli ve millî imkânlarla gerçekleştirmemizin de şart olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten bir ülke olması gerektiği konusundaki ısrarımızın ve gayretlerimizin gerisinde bu hakikat ve tecrübe var. Cumhurbaşkanlığımızın bünyesinde faaliyet geçirdiğimiz Dijital Dönüşüm Ofisi başta olmak üzere pek çok yapıyı bu amaçla kurduk veya dönüştürdük. Teknoloji devrimini gençlerimizle birlikte yürütme çabamız ise bu değişimi uzun soluklu kılma ve enerjik bir şekilde hayata geçirme anlayışımızın, evet, bir kaynağıdır, buradan kaynaklanıyor. Sizler hayallerinizde ısrarcı olursanız, geleceğin teknolojilerinin Türk malı damgasıyla tasarlanıp üretileceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“BİZİM MEDENİYETİMİZ İLİM MEDENİYETİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar hep gençlere güvendiklerini ifade ederek, “Sevgili gençler; bizim medeniyetimiz insan medeniyetidir, ilim medeniyetidir, irfan medeniyetidir, hikmet medeniyetidir, bu kavramların ifade ettiği ruhtan koptuğumuz dönemlerde teknoloji çıktıları başta olmak üzere her alanda geriledik. Dikkatinizi çekmiştir, sık sık maziden atiye köprü kurmak ifadesini kullanıyorum. Bu, öylesine söylenen bir belagat cümlesi değildir. Geçmişini bilmeyen bugün nerede durduğunu ve gelecekte nereye yönelmesi gerektiğini de bilemez” değerlendirmesinde bulundu.

“Bilim araştırmadır, araştırma kavramının da tam tercümesi yeniden keşfetmedir” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu gerçeğin araştırmanın ve gelişmenin sınırı bulunmadığını ifade ettiğini, teknolojiye gönül veren gençlerin de bu mümbit ve geniş alanın neresinden ilerlerse ilerlesinler önleri ve ufuklarının açık olduğunu söyledi.

Teknolojinin genişleyen, çeşitlenen, alt dallara ve onların bölümlere ayrıldığı devasa bir dünya olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Unutmayınız, bu dünyada herkese yer var, yeter ki hayal edin, hayalinizi gerçekleştirmek için harekete geçin, çok çalışın ve azminizi asla kaybetmeyin” dedi.

Azmin, emeğin sonunun mutlaka başarıya, zafere çıkacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hayat denen içi fırsatlarla dolu, ama zemini de taşlı, dikenli, çamurlu, inişli-çıkışlı yolda küçük engellere takılıp kalırsanız hem kendinize yazı ketmiş hem bu ülkeye ve millete haksızlık yapmış olursunuz” uyarısında bulundu.

“TEKNOFEST GİBİ PLATFORMLARLA SİZİN YANINIZDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’nin, hedeflerine ulaşmak için tasarlayan, üreten, geliştiren, somut neticelere ulaşan başarılı gençlere, başarılı insanlara ihtiyacı bulunuyor. Bin yıldır bu toprakları vatanımız kılmak uğrunda canlarını ortaya koyan ecdadımız onca fedakârlığı sizin bugün ve gelecekte göstereceğiniz başarılar için yapmıştır. Her birinizden bu anlayışla eğitiminize, çalışmalarınıza, geleceğinize dört elle sarılmanızı istiyorum. Stantları gezerken ilköğretimdeki yavrularımızı gördüm, birikimlerini gördüm, üniversiteli gençlerimizi gördüm ve ürettikleri hamdolsun füzeleri gördüm ve şu anda menzillerin ötesine, menzillerin menziline ulaşacaklarına inanıyorum, Rabbim yardımcıları olsun. Bütün mesele azmetmek. Bizim gençliğimiz bunları yapar mı? evelallah bizim gençliğimiz bunları yapar ve yapacaktır. Biz kurduğumuz güçlü altyapıyla, verdiğimiz desteklerle, sağladığımız fırsatlarla, TEKNOFEST gibi platformlarla sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz. Hiç şüphesiz her şeyin ideal olduğunu da söyleyebilecek durumda da değiliz, ama sizlere destek olmakta kararlıyız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST yarışmalarında dereceye giren gençleri tebrik ettiğini yineleyerek TEKNOFEST’in kurulmasında, bugünlere gelmesinde, icrasında emeği geçen, katkısı olanlara tekrar teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, canlı bağlantıyla 30 ilde dene-yap teknoloji atölyesi açılışı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bağlantı yapılan illerden Hakkâri ve Edirne’de valilerle görüşerek bilgi aldı. Gençlere başarılar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah aydınlık geleceğimizin adımı olsun” diyerek beraberindekilerle kurdeleyi kesti ve açılışı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini verdi. Öğrenciler de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “TEKNOFEST 2020” yazılı kilim hediye etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması öncesinde de festivale katılan bazı öğrencilerle stantların bulunduğu alanı gezdi. Öğrencilerden stantlar ve çalışmalara ilişkin bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin projelerini inceledi.

Öğrencilerin Türk bayrağı hediye ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, aralarında “Mavi Vatan” ismi verilen bir projenin de bulunduğu roketleri imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, rahatsızlığı nedeniyle festivale katılamayan bir öğrenciyle de görüntülü konuşarak geçmiş olsun dileklerini iletti.

Okumaya devam et

DÜNYA

Dev Yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu 5. Kesim Açılış Töreni’nde konuştu

Yayınlanan

on

YAZAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu Gebze-İzmit kesiminin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Biz şimdiden 2053, 2071 Türkiye’sini inşa etmenin hazırlıklarına başladık. Kendi ömrümüz vefa etmese bile, bizden sonraki nesillere böyle bir vizyon bırakmayı, böyle bir ülke bırakmayı milletimize yaptığımız en büyük hizmetlerden biri olarak kabul ediyoruz. Üstelik bunu sadece lafla, sadece söylemle, sadece retorikle yapmıyor, somut icraatlarımızla bilfiil hayata geçiriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu Gebze-İzmit Kavşağı kesiminin açılış törenine video konferansla katılarak bir konuşma yaptı.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun İstanbul’un batıdaki en uç noktasından başlayıp, şehri baştan sona kat ederek Kocaeli ve Sakarya’ya kadar uzanan 400 kilometre uzunluğundaki büyük bir proje olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, otoyolun inşaatı biten kesimlerini 2016’dan beri peyderpey hizmete açtıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak mart ayında Kınalı-Çatalca kesiminin açılış törenini gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, Gebze-İzmit arasının, bağlantı yollarıyla birlikte, 57 kilometreyi aşan uzunluğuyla bu projenin en önemli güzergâhlarından biri olduğunu aktardı.

Bu bölümün dahi tek başına viyadükleri, tünelleri, köprüleri, kavşakları, üst ve alt geçitleriyle iftihar verici bir eser olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Mesela güzergâh üzerindeki T2 Tüneli, 4 bin 200 metrelik mesafesiyle ülkemizin en uzun otoyol tüneli unvanına sahiptir. Bilindiği gibi Kuzey Marmara Otoyolu ülkemizin insan ve araç trafiğinin en yoğun olduğu bölgede inşa edildi. Boğaz trafiğinin rahatlatılmasında bu otoyolun bir parçası olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün önemli katkısı vardır. İstanbul-İzmir Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ile birlikte bölgede hizmete sunduğumuz bir diğer önemli eserdir. Dikkat ederseniz yol iki çarpı dörttür, yani dört gidiş, dört geliştir. Her zaman söylüyorum, yol medeniyettir. Eğer bu şekilde yolları olmayan ülke durumundaysanız medeni olmaktan bahsedemezsiniz. Ama bu şekilde yollara, viyadüklere, tünellere sahipseniz işte o zaman medeniyet yarışında sizi kimse kolay kolay yakalayamaz. İnşallah 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de içinde olduğu Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir projesini de tamamladığımızda Marmara’yı ve Batı Anadolu’yu otoyol ağıyla kuşatmış olacağız.”

“ÜLKEYE VE MİLLETE HİZMET YOLCULUĞU SON DURAĞI OLMAYAN BİR DAVADIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün hizmete açtığımız Gebze-İzmit kesimi aynı zamanda TEM Otoyolu ve D100 Karayolu’ndaki yükü de azaltacaktır. Tabii bu durum aynı zamanda İstanbul-Ankara güzergâhının en sıkışık kesiminin rahatlaması anlamına geliyor. Sakarya’ya kadar olan bölüm de bittiğinde artık bu bölgedeki sıkıntı tamamen giderilmiş olacaktır. Böylece özellikle bayram, yaz tatili, ara tatil gibi dönemlerde onlarca kilometre uzunluğa ulaşan araç trafiği tarihe karışacaktır” diye konuştu.

Yine bu güzergâhın ülkeye yıllık katkısının zamandan 270 milyon lira, akaryakıttan 317 milyon lira, emisyon salınımının azalmasından 8 milyon lira olmak üzere 595 milyon lirayı bulacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu eserin milletimize kazandırılmasında emeği geçen bakanlığımızı, kurumlarımızı, yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum. Ülkeye ve millete hizmet yolculuğu son durağı olmayan, mesafe kat ettikçe çıtayı yükseltmek gereken heyecanı ve enerjiyi hep artırmak icap eden bir davadır. Yol, elektrik, içme suyu, atık su gibi altyapı hizmetleriyle mimari eserler aynı zamanda medeniyet göstergesidir. Eğitim, sağlık, kültür gibi medeniyet unsurları bu altyapı üzerinde yükselir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın kadim medeniyetlerinin önemli bir kısmına ev sahipliği yapan Anadolu coğrafyasının bu bakımdan çok büyük zenginliğe sahip olduğunu vurgulayarak, böylesine büyük bir mirasın bugünkü emanetçileri olarak geleceğe bırakacak eserler ortaya koymanın gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Medeniyet mirasına katkıda bulunabilecek eserler ortaya koyabilmek için önce bunu yapacak siyasi, ekonomik ve toplumsal yapının inşa edilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Türkiye’nin 2002 öncesindeki geri kalmışlığının nedenlerine baktığımızda sebebi darbeler ve vesayet olan istikrarsızlıkları görüyoruz. Yönümüzü geleceğe çevirmek yerine kendi iç sıkıntılarımıza, kavgalarımıza, çekişmelerimize odaklandığımızda enerjimizi ve vaktimizi heba ediyoruz. Gözümüzü ufuktan ve ideallerimizden ayırmadığımızda ise millet olarak çok kısa sürede çok büyük başarılara imza atıyoruz. Biz 18 yıllık hükûmetlerimiz döneminde Cumhuriyet tarihinin tamamında yapılanların üç katı, beş katı, 10 katı eseri işte bu sayede ülkemize kazandırdık.”

Demokrasinin ve ekonominin gelişmesini aynı önemde görerek hem hak ve özgürlükleri genişlettiklerini hem de ülkenin 81 vilayetinin tamamının kalkındırıldığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, milleti özlemleriyle buluşturdukları için de bunca yıl hep ayakta kaldıklarını ve destek gördüklerini dile getirdi.

“2053 VE 2071 TÜRKİYE’SİNİ İNŞA ETMENİN HAZIRLIKLARINA BAŞLADIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün de milletin siyasetten, kendisini içi boş kavgalarla yoracak değil de geleceğini aydınlatacak, umutlarını güçlendirecek bir vizyon beklediğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Biz yaklaşık 10 yıl önce milletimizin huzuruna çıktığımızda birilerinin tek derdi bir kaç ay sonra yapılacak seçimlerdi. Aradan geçen bunca zamana rağmen karşımızda hâlâ ufku yapılacak ilk seçimleri geçemeyen bir siyaset anlayışı var. Hâlbuki biz şimdiden 2023, 2053, 2071 Türkiye’sini inşa etmenin hazırlıklarına başladık. Kendi ömrümüz vefa etmese bile bizden sonraki nesillere böyle bir vizyon bırakmayı, böyle bir ülke bırakmayı milletimize yaptığımız en büyük hizmetlerden biri olarak kabul ediyoruz. Üstelik bunu sadece lafla, sadece söylemle, sadece retorikle yapmıyoruz. Somut icraatlarımızla bilfiil hayata geçiriyoruz. Türkiye’yi bölgesel ve küresel bir güç hâline getirmek için attığımız her adım bu vizyonun birer yapı taşıdır. Suriye’den Libya’ya, Doğu Akdeniz’den Karadeniz’e kadar geniş bir alanda siyasi, askeri ve ekonomik olarak verdiğimiz mücadelenin başarıya ulaşması bu bakımdan hayati öneme sahiptir. Ülkemizin siyasi ve ekonomik her adımını engelleme gayretlerinin gerisinde işte bu vizyon doğrultusundaki yürüyüşümüzü rayından çıkarma niyeti vardır. Türkiye’yi yeniden kendi iç meseleleriyle boğuşan bir hâle getirerek asırlık uyanışımızı önlemeye çalışıyorlar.”

Milletin bu oyunu görerek 15 Temmuz başta olmak üzere maruz kalınan her saldırıda istiklaline ve istikbaline sahip çıkma iradesini ortaya koyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu iradenin nesilden nesile aktarılarak asırlarca milletin çimentosu olarak devam edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte yapılan büyük hizmetler ve geleceği kucaklayan vizyonların önemli olduğunu belirterek, insanların bugünkü sıkıntılarına çözüm bulmadan bu heyecanı muhafaza etmenin zor olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin son yedi yıldır maruz kaldığı kesintisiz saldırıların diğer alanlarla birlikte asıl ekonomiyi hedef aldığını, Koronavirüs salgınıyla da böyle bir dönemde karşılaşıldığını kaydetti. Salgının gelişmiş ülkelerden gelişmekte ve az gelişmiş ülkelere kadar tüm devletlerin ekonomileri üzerinde yıkıcı derecede olumsuz etkileri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin tüm bu olumsuzluklardan en az etkilenen ülkeler arasında olduğunu kaydetti.

Salgın krizinin ilk günlerinden itibaren sosyal yardımlardan destek paketlerine kadar pek çok uygulamayla milletin yanında yer aldıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 35 milyar liralık bir kaynağı karşılıksız olarak milletin istifadesine sunduklarını anlattı.

“EKONOMİDE, SALGININ ETKİLERİNİN ÖNEMLİ BİR KISMINI GERİDE BIRAKTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asıl olanın reel ekonomiyi ayakta tutmak olduğunu bildiklerini ifade ederek, yılın ilk çeyreğinde büyürken ikinci çeyrekte beklendiği gibi bir daralmayla karşı karşıya kalındığını aktardı.

Yılın üçüncü çeyreğinde ise üretmeye devam ederek salgının etkilerinin önemli bir kısmının geride bırakıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ekonomik gidişatın habercisi olan ölçü göstergeler sadece ikinci çeyreğe göre değil geçen senenin bile üzerinde olumlu gelişmelere işaret ediyor. İmalat, satın alma yöneticileri endeksi son üç aydır eşik değer olan 50’nin üzerinde seyrediyor. Hatta ağustos ayındaki 54,3’lük değerle Amerika’yı, Almanya’yı, Fransa’yı, Euro bölgesinin tamamını, Güney Kore’yi geride bıraktık. İmalat sanayi üretiminde nisan ve mayıs ayındaki gerilemeye rağmen yıllık yüzde 5,1 düzeyinde gerçekleşen artış oldukça memnun edici bir gelişmedir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, haziranda yıllık yüzde 11,6 artan toplam ciro endeksinin de temmuzda yüzde 20’nin üzerinde yükseldiğini anlatarak, talepteki yönelimin göstergelerinden olan perakende satış hacminin de temmuzda aylık 9,5, yıllıkta yüzde 11,9 artığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağladığımız uygun finansman imkânlarının etkisiyle, konut ve otomobilde rekorlar ardı ardına geliyor. Konut satışında temmuz ayında Türkiye genelinde şimdiye kadarki en yüksek seviye olan 230 bin rakamına ulaştık. Ağustos ayındaki konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54 artarak 170 bini buldu” diye konuştu.

“REEL SEKTÖRDE YAŞANAN TALEP ARTIŞIYLA İSTİHDAMDA OLUMLU GELİŞMELER YAŞANIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ağustosta otomobil üretimin yıllık yüzde 44,5 artarken otomobil satışlarının ise geçen seneki seviyesini ikiye katladığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, haziran-ağustos döneminde ihracatın 41 milyar dolar seviyesine ulaşarak geçen yılın dahi üzerine çıktığını dile getirerek, turist sayısının şu ana kadar 10 milyonu aştığını, yıllık 15 milyonu bulacağını kaydetti.

Ağustosta kurulan şirket sayısının geçen yıla göre yüzde 76,4 artarak 9 bin 352’ye ulaştığını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Reel sektörde yaşanan talep artışıyla istihdam cephesinde de olumlu gelişmelerin yaşandığını görüyoruz. İstihdam edilenlerin sayısı, salgının etkilerini en yoğun hissettiğimiz nisandan beri yükseliyor. Sadece iki ayda mevsim etkisinden arındırılmış istihdamımız yaklaşık yarım milyon arttı. İstihdam oranımız mevsim artısından, mevsim etkisinden arındırılmış olarak yüzde 41’den yüzde 41,6’ya, iş gücüne katılım oranımız yüzde 47,6’dan yüzde 48,6’ya yükseldi.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde istihdamın daha da artacağını belirterek, şöyle konuştu: “İnşallah 3. çeyreği her kesimi memnun eden bir büyüme oranıyla kapatacağız. Bu durumdan ülkemizin kredi notunu düşürmek için pusuda bekleyen kredi derecelendirme kuruluşlarının hiç memnun olmayacakları kesindir. Türkiye’yi Afrika’nın Güney Amerika’nın ücra köşelerindeki ülkelerle aynı not kategorisine sokanlara en güzel cevabı başarılarımızla vereceğiz.”

Açılışı yapılan Kuzey Marmara Otoyolu Gebze-İzmit Kavşağı Kesimi’nin ülkeye ve millete hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu eserin ortaya çıkmasında emeği geçen herkesi tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Yüklenici firmalardan bir ricam da özellikle şu. Şu anda peyzaj düzenlemelerini daha da güçlendirmemiz gerekiyor. Bu noktada ağaçlandırma olsun, bu noktada çalı vesaire olsun bunlarla birlikte çevreyi tamamen yeşile boğabilirsek inanıyorum ki oralardan arabalarıyla geçenler o yeşili gördükleri zaman çok daha farklı bir güzelliğe inşallah mazhar olacaklar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tören alanında bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile diğer yetkilileri takdim etmesinin ardından kurdele kesildi.

Okumaya devam et

TAKVİM

Kasım 2017
P S Ç P C C P
« Eki   Ara »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

PETROL TV

SON DAKİKA HABERLER

GÜNCEL10 saat ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Türk Milleti tüm imkânlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Azerbaycan’a yönelik saldırılarına bir yenisini ekleyen Ermenistan, bölgede barışın ve huzurun önündeki en...

DÜNYA10 saat ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan , “Salgın etkisini yitirip taşlar yerine oturdukça, Türk ekonomisi yeni rekorlara koşmaya devam edecektir”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail DEV YATIRIMLAR : Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Salgın etkisini yitirip taşlar yerine oturdukça, Türk ekonomisi...

DÜNYA12 saat ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin hedeflerine ulaşmak için üreten, somut neticelere ulaşan başarılı gençlere ve insanlara ihtiyacı bulunuyor”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST 2020’de yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin, hedeflerine ulaşmak için tasarlayan, üreten, geliştiren, somut neticelere ulaşan başarılı gençlere, başarılı...

DÜNYA1 hafta ago

Dev Yatırımlar | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu 5. Kesim Açılış Töreni’nde konuştu

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Marmara Otoyolu Gebze-İzmit kesiminin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Biz şimdiden 2053, 2071 Türkiye’sini inşa etmenin hazırlıklarına...

DÜNYA2 hafta ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Hayata geçirdiğimiz reformlarla demokrasimizin üzerindeki tüm vesayet izlerini ortadan kaldırdık”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB ETÜ Hukuk Fakültesi Mezuniyet Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin istiklal ve istikbal mücadelesini her alanda ileriye taşımanın...

DÜNYA2 hafta ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Geleceğe ilişkin tüm planlarımızı, programlarımızı, hesaplarımızı millî iradenin üstünlüğüne olan teslimiyetimizle yapıyoruz”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vesayetten Demokrasiye Millî İrade Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, “Bir daha bu ülkede, demokrasi ve millî irade ile darbe...

DÜNYA3 hafta ago

DEV YATIRIMLAR | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi’ni hizmete açtı

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail “Artan vaka ve yoğun bakım sayısına rağmen, sağlık sistemimiz dimdik ayaktadır” Cumhurbaşkanı Erdoğan, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir...

DÜNYA3 hafta ago

DEV YATIRIMLAR | Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara-Niğde Otoyolu Açılış Töreni’nde konuştu

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail “Türkiye’yi, ahlak ve vicdan dışı yeni oyunlarla rotasından çıkarmaya çalışanlar bir kez daha hüsrana uğrayacaktır” Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara-Niğde Otoyolu...

DÜNYA1 ay ago

30 Ağustos Zafer Bayramı: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakmasının...

DÜNYA1 ay ago

“30 Ağustos zaferiyle bu toprakların ezeli ve ebedi vatanımız olduğu tüm dünyaya bir kez daha ilan edilmiştir”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “30 Ağustos zaferiyle bu toprakların ezeli ve ebedi vatanımız olduğu...

GÜNCEL1 ay ago

“Türkiye’nin artık kararlılığı, imkânları ve cesaretinin test edilecek bir ülke olmadığını herkesin görmesini istiyoruz”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Millî Park alanında düzenlenen Malazgirt Zaferi’nin 949. Yıl Dönümü Kutlama Programı’na katılarak bir konuşma...

GÜNCEL1 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ahlat Selçuklu Mezarlığı’nı ziyaret etti

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Malazgirt Zaferi’nin 949. yıl dönümü etkinliklerine katılmak üzere Ahlat’ta bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte,...

DÜNYA1 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz’de bulunan doğal gaz rezervi hakkında düzenlediği basın açıklamasında, “Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de...

DÜNYA1 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cuma günü vereceğimiz müjde ile Türkiye’de yeni bir dönem açılacak

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’den Libya’ya kadar farklı cephelerde yürüttüğü mücadele sadece bir hak mücadelesi değil, bir istikbal mücadelesidir” Cumhurbaşkanı Erdoğan,...

DÜNYA1 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu. Ayder Yaylası’ndaki incelemelerinin ardından kara yoluyla Rize-Artvin Havalimanı’na geçen Cumhurbaşkanı...

DÜNYA1 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayder Yaylası’nda incelemelerde bulundu

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası’nda incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayder Yenileme ve Koruma Projesi...

DÜNYA1 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Doğu Akdeniz’de, Libya’da, Ege’de haklarımızı sonuna kadar korumaya odaklandık”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize’de toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada “Biz şu anda Doğu Akdeniz’de, Libya’da, Ege’de haklarımızı sonuna kadar korumaya...

DÜNYA2 ay ago

“2023 hedeflerimize, 2053 ve 2071 vizyonumuza uygun bir Türkiye’yi milletçe el ele inşa edeceğiz”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti 19. Kuruluş Yıl Dönümü etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Bölgesel ve küresel barış için, adalet için bütün...

DÜNYA2 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Ekonomide olduğu gibi enerjide de ülkemizin bağımsızlığı için mücadele etmeyi sürdüreceğiz”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi’nin dün saat 20.00’de Antalya açıklarından demir...

DÜNYA2 ay ago

“Şehir hastaneleri salgın döneminde en çok gurur duyduğumuz sağlık tesislerimizden biri oldu”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli Üniversitesi Sağlık Tesisleri ve Araştırma Merkezleri Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Salgın tehdidi altındaki hiçbir vatandaşımızı hastane...

DÜNYA2 ay ago

“Büyük ve güçlü Türkiye hedefimize doğru kararlılıkla yürüyoruz”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezleri Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Birileri fildişi kulelerde ahkâm keserken, milletimize karamsarlık yayarken, biz büyük...

DÜNYA2 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kurban Bayramı’nın kalplerimize huzur, ülkemize esenlik, dünyamıza barış getirmesini diliyorum”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların bayramını tebrik ederek, “Kurban Bayramı için yollara çıkan tüm vatandaşlarımızdan,...

DÜNYA2 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Türkiye’nin Otomobili sadece ülkemizde değil dünyanın birçok yerinde ses getirdi”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Otomobili’nin Üretileceği TOGO Mühendislik, Tasarım ve Üretim Tesisleri İnşaatına Başlama Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin Otomobili sadece...

DÜNYA3 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz’da millî iradeyi ayaklar altına almak ve geleceğimizi karartmak isteyen hainleri, şanlı bir direnişle hüsrana uğrattık”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail 15 Temmuz darbe girişiminin dördüncü yıl dönümünde millete seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz gecesi, hürriyet aşığı bu millete zincir...

DÜNYA3 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Son FETÖ’cü de hukuk önünde hesap verene kadar, yurt içinde ve dışında bu mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit yakınları ve gazilerle buluşmasında yaptığı konuşmada, “FETÖ’nün eli kanlı bir terör örgütü olduğunu kabul eden uluslararası...

DÜNYA3 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Dünyada gazi unvanını bu kadar hak eden ve hakkıyla taşıyan başka bir Meclis bilmiyorum”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’deki 15 Temmuz Şehitlerini Anma etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Dünyada, gazi unvanını bu kadar hak eden ve bu...

DÜNYA3 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nı ziyaret etti

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü anma törenleri kapsamında ilk olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 15...

DÜNYA3 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, yenilenebilir enerjide dünyanın sayılı ülkeleri arasındadır”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Tarafından İşletmeye Alınan Hidroelektrik Santrallerinin Toplu Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Enerji yatırımlarımızdan...

DÜNYA3 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yılın ikinci yarısıyla birlikte, ekonomide çok büyük bir ivme bekliyoruz”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kars Barajı açılışında yaptığı konuşmada, “Eski büyüme oranlarımıza ulaşacağız. Yılın ikinci yarısıyla birlikte ekonomide gerçekten çok büyük...

GÜNCEL4 ay ago

Bodrum | Kiralık tekne firmaları | Setmarine Yatçılık

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Setmarine Yatçılık | İletişim 0.532.4026422

DÜNYA4 ay ago

Demokrasi ve Özgürlükler Adası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla açıldı

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, adadaki her bir tesise tarihî anlamına uygun isimler verildiğini...

DÜNYA4 ay ago

“Türkiye’nin gücünü, zenginliğini, refahını çok daha yükseklere taşıyacağız”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda vatandaşların bayramını tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Salgın sonrası siyasi ve ekonomik olarak yeniden yapılanacak...

DÜNYA4 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlık sistemlerinin çöktüğü bir dönemde, Türkiye ve Japonya örnek bir başarı sergiliyor

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Sağlık sistemlerinin çöktüğü, kamu düzeninin yara aldığı...

DÜNYA4 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali birinci ünitesinin açılışını gerçekleştirdi

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali birinci ünitesinin devreye alma törenine video konferansla katılarak, bir konuşma...

DÜNYA4 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gençlere 19 Mayıs mesajı ; Işığımız, umudumuz, geleceğimiz sevgili gençler

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmuştur: “Işığımız,...

DÜNYA5 ay ago

İyi ki varsınız Halil İbrahim YILMAZ

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail TÜSİAV ve ASTOP BAŞKANI VELİ SARITOPRAK Geçmiş tarihinde, bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış , Osmanlı İmparatorluğu döneminde   Fatih...

DÜNYA5 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul’u her alanda küresel merkez hâline getirmekte kararlıyız”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gayrettepe-Kâğıthane-İstanbul Havalimanı Metro Projesi TBM Tünelleri Tamamlanma Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Kendi alanında dünyanın en büyüklerinden olan İstanbul...

DÜNYA5 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Anneler Günü mesajı

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Mayıs Anneler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Mesajında, “Gelecek nesillerin yetiştirilmesinde en büyük sorumluluğu üstlenen,...

DÜNYA5 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da yapımı devam eden hastaneleri inceledi

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Sancaktepe ve Atatürk Havalimanı’nda yapımı devam eden hastanelerde...

DÜNYA5 ay ago

SHELL & TURCAS’TA BAYRAK DEĞİŞİMİ

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Shell & Turcas’da 5 yıldır CEO’luk görevini yürüten Felix Faber’in yerine Emre Turanlı atandı. Shell bünyesinde Avrupa ve Güney...

DÜNYA5 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Küresel bir felaket hâlini alan hastalığın üstesinden gelerek Ramazan’ın sonunda çifte bayram yapmayı niyaz ediyoruz”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, “Küresel bir felaket hâlini alan Kovid-19 hastalığının üstesinden gelerek inşallah, ramazanın...

DÜNYA5 ay ago

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “TOBB Nefes Kredisi’ni bugün itibarıyla devreye alıyoruz

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) geçtiğimiz yıllarda 6 defa gerçekleştirdiği KOBİ finansman projesi “TOBB Nefes Kredisi” tekrar başladı....

DÜNYA5 ay ago

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 23 Nisan’a özel mesaj

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır: “Türkiye Büyük...

DÜNYA5 ay ago

İyi ki varsın Murat ÇÖKDÜ;

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Tarihi ilk çağlara (M.Ö. 3000) yıllarına kadar uzanan,toros dağlarının eteklerinde bulunan, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin üzerinde kurulmuş, coğrafi ve...

DÜNYA6 ay ago

“Türkiye Cumhuriyeti devleti şartlar ne olursa olsun her bir vatandaşının ihtiyacını karşılayabilecek güce sahiptir”

WhatsAppFacebookTwitterGoogle+LinkedInEmail Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı’nın ardından yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti şartlar ne olursa olsun her bir vatandaşının can...

REKLAM

HABER BURADA